Poniedziałek, 17 czerwca 2024

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Pomysł na sukces po pięćdziesiątce

11.07.2006 00:00
Przeciw dyskryminacji na rynku pracy.
Na temat zatrudnienia osób, które przekroczyły już 50 rok życia dyskutowano 29 czerwca w Krakowie. Międzynarodowa konferencja zorganizowana w ramach europejskiego programu „Equal” otwiera cykl szkoleń i konsultacji z fachowcami, które prowadzić mają do podtrzymania aktywności zawodowej osób „w sile wieku”. Celem projektu „Pomysł na sukces” jest współpraca z doradcami zawodowymi, psychologami oraz ekspertami. Planowane jest również wykorzystanie metody nauczania za pomocą e-learningu, czyli innowacyjnej metody nauczania przy pomocy Internetu. Z badań ankietowych przeprowadzonych na terenie Subregionu Zachodniego województwa śląskiego wynika, że umożliwienie pracownikom małych i średnich przedsiębiorstw odbycia szkoleń za pomocą tej metody, bez odrywania ich od zajęć zawodowych, może przyczynić się do podtrzymania miejsc pracy.
 
Podczas konferencji Patrick Huyghe z Belgii mówił o przełamywaniu luki pokoleniowej w miejscu pracy. Omawiał szczegółowo kwestie związane ze współpracą młodych pracowników ze starszymi. Przedstawiciel Regionalnej Agencji Zatrudnienia w Ostrawie Zdenek Karasek skupił się na komunikacji pomiędzy pracownikami. Jego zdaniem umiejętność rozwiązywania problemów stała się „towarem” pożądanym. Ponadto dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śląskim Anna Słotwińska-Plewka zwróciła uwagę, żeby okres aktywności zawodowej osób starszych mógł zostać wydłużony. Jej zdaniem programy aktywizacji zawodowej osób starszych nie powinny opierać się jedynie na finansowym wsparciu ze strony budżetu państwa. Znane powiedzenie „dać komuś wędkę, a nie rybę” powinno być nadrzędnym celem działania - mówiła pani dyrektor.
 
Na Śląsku mieszka 886 tys. osób w wieku 50-64 lat, z czego 62 proc. jest biernych zawodowo. Pracujący na Śląsku w tym przedziale wiekowym stanowią liczbę 291 tysięcy osób. Realizowany po raz pierwszy w Polsce program „Equal” zakłada testowanie i popieranie nowych sposobów walki z wszelkimi formami dyskryminacji na rynku pracy, szczególnie poprzez wykorzystanie nowych technologii informatycznych.
 
(red)
  • Numer: 28 (337)
  • Data wydania: 11.07.06