Wtorek, 7 maja 2024

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Wyróżniony rzeźbiarz

13.12.2005 00:00
Wywodzący się z Radlina artysta-rzeźbiarz Zygmunt Brachmański został uhonorowany nagrodą Quality. Jest ona przyznawana z inicjatywy Radlińskiego Towarzystwa Kulturalnego a statuetki dla laureatów funduje Urząd Miasta.
Nagrody Quality przyznaje kapituła na podstawie wniosków zgłoszonych przez radlińskie organizacje społeczne. W tym roku wyróżnienie postanowiono przyznać Zygmuntowi Brachmańskiemu, który wychowywał się w Radlinie do rozpoczęcia studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Swoje związki z Radlinem zaznaczył dziełami, które znajdują się w tym mieście. Jego autorstwa są Pomnik Walki i Zwycięstwa upamiętniający pomordowanych w szybie Reden oraz ołtarz i tabernakulum kościoła Wniebowzięcia NMP w Biertułtowach. Ostatnio wykonał pomnik Jana Pawła II, przypominający pobyt kardynała Karola Wojtyły w Radlinie.
 
Dziękuję za to wyróżnienie – mówił Zygmunt Brachmański po odebraniu nagrody. Szczególnie wdzięczny jestem ks. prałatowi Alfredowi Wloce, którego zamówienia przyczyniły się do tego, że tę nagrodę otrzymałem. W Radlinie spędziłem 10 lat swojego życia w okresie kiedy kształtuje się osobowość człowieka.
 
(jak)
  • Numer: 50 (307)
  • Data wydania: 13.12.05