Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Bum... i po wieży

06.12.2005 00:00
Wysadzeniem starej wieży węglowej rozpoczęły się w koksowni „Radlin” przygotowania do budowy nowej baterii koksowniczej. Ta inwestycja była planowana od dawna, jednak ze względów finansowych można przystąpić do niej dopiero teraz.
Likwidacja wieży węglowej była konieczna, by przygotować miejsce na nową baterię – tłumaczy Jan Pasz, kierownik koksowni.  Po odstrzeleniu, które nastąpiło 1 grudnia przystąpiliśmy do prac rozbiórkowych. Odstrzeleniem wieży zajęli się fachowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej, którzy likwidowali już wiele podobnych obiektów. Wieża nie była użytkowana od 1995 r., kiedy uruchomiliśmy pomost węglowy, jest ona zbędna.
 
Kilka dni wcześniej fachowcy przeprowadzali strzelania wewnętrzne, by „rozmiękczyć” wieżę. Pierwotnie planowano wcześniejszy termin odstrzelenia, ale w końcu został on wyznaczony na 1 grudnia.
 
Rozpoczęto już projektowanie nowej baterii koksowniczej, prace powinny rozpocząć się w połowie przyszłego roku – mówi Jan Pasz. Wcześniej trzeba przygotować dokumentację i uzyskać pozwolenie na budowę. Uruchomienie baterii planowane jest na koniec 2007 r. Finansowanie tej inwestycji zostało zabezpieczone. Część pieniędzy kombinat pozyskał z funduszu wspierania konkurencyjności Unii Europejskiej, część pochodzi z pożyczki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Banku Ochrony Środowiska a reszta finansowana będzie z uzyskiwanych dochodów.
 
Modernizacja radlińskiej koksowni rozpoczęła się na początku lat 90. XX wieku. Powstała m.in. instalacja odsiarczania gazu i biologiczna oczyszczalnia ścieków. Inwestycje jednak trzeba było przerwać, gdy kombinat znalazł się w trudnej sytuacji finansowej. Dopiero, gdy rozpoczęła się koniunktura na koks i wzrosły ceny ciężkie czasy minęły. Długoterminowy kontrakt na sprzedaż koksu do Austrii zapewnia stałe dochody w ciągu najbliższych lat.
 
Trzeba mieć nie tylko pieniądze na inwestycję, ale również perspektywę sprzedaży koksu – wyjaśnia kierownik radlińskiej koksowni. Obecna koniunktura pozwala na zakończenie procesu modernizacji. Bateria będzie bardzo nowoczesna, wyposażona we współczesne urządzenia ochrony środowiska. Zmniejszy się o 70% ilość operacji wypychania koksu, nastąpi obniżenie emisji pyłów i ograniczenie ilości zużywanej wody. Mniejsza ilość komór spowoduje zmniejszenie ilości miejsc emisji o 30%. Te wszystkie elementy wpłyną na ograniczenie niekorzystnego oddziaływania na  środowisko. Bardzo ważne jest to, że nowa bateria zapewni miejsca pracy na okres co najmniej 35 lat.
 
(jak)
  • Numer: 49 (306)
  • Data wydania: 06.12.05