Świąteczny turniej
Tegoroczny IX Turniej Chórów im. Mariana Łunarzewskiego był połączony z obchodami 85-lecia Okręgu Wodzisławskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Tradycją już jest od lat, że śpiewacy spotykają się w radlińskim Domu Kultury, by polską pieśnią uczcić Święto Niepodległości.
Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu Gaude Mater Polonia, potem prezes wodzisławskiego okręgu PZChiO Krystian Dziuba przypomniał postać patrona turnieju – Mariana Łunarzewskiego. Był to wieloletni dyrygent i prezes wodzisławskiego okręgu, nauczyciel, dyrektor i budowniczy nowej szkoły w Radlinie-Obszarach, żołnierz Armii Krajowej odznaczony Krzyżem Partyzanckim. Turnieje jego imienia odbywają się od 1989 r.
W czasie I wojny światowej śpiewacy zawieszają swoją działalność. Z inicjatywy działacza plebiscytowego doktora Alojzego Pawelca 27 marca 1920 r. przedstawiciele poszczególnych kół śpiewaczych zawiązali Wodzisławski Okręg Związku Kół Śpiewaczych. Po ośmiu miesiącach działalności został zorganizowany I Zjazd Śpiewaczy, w którym uczestniczyło jedenaście chórów - mówił Krystian Dziuba. Podczas obchodów 85-lecia liczne grono zasłużonych śpiewaków otrzymało honorowe odznaki i dyplomy. Wręczał je wraz z prezesem Krystianem Dziubą najstarszy członek okręgu Paweł Kowol. Życzenia z okazji 85-lecia składali przewodniczący rady Powiatu Eugeniusz Wala, burmistrz Radlina Barbara Magiera i prezydent Wodzisławia Adam Krzyżak, który zauważył, że gdy powoływano okręg, ziemia wodzisławska jeszcze nie była w Państwie Polskim. W uroczystościach uczestniczyli także syn i córka Mariana Łunarzewskiego. Podczas spotkania medale „Pro Memoria” otrzymali z okazji Święta Niepodległości kombatanci z terenu Radlina. Wystąpiły chóry „Polonia” „Słowacki” i „Echo” z Radlina, „Jadwiga” z Wodzisławia, „Cecilianum” z Pszowa Krzyżkowic, „Słowik nad Olzą” z Olzy, orkiestra dęta KWK „Marcel” i Big Band KWK Zofiówka”. Turniej nie miał charakteru konkursowego – każdy z zespołów otrzymał dyplom i puchar.
(jak)
Najnowsze komentarze