Papieski pomnik
Pomnik upamiętniający pobyt w Radlinie arcybiskupa krakowskiego Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, został odsłonięty przed kościołem Wniebowzięcia NMP w Biertułtowach.
Rzeźba autorstwa Zygmunta Brachmańskiego, artysty wywodzącego się z Radlina, przedstawia popiersie Ojca Świętego z pastorałem i charakterystycznym gestem rąk.
Arcybiskup Karol Wojtyła gościł w Radlinie w czerwcu 1965 r. i odprawił wówczas mszę w biertułtowskim kościele. Pomnik powstał w 40. rocznicę tego wydarzenia a jego odsłonięcie zbiegło się z kolejną rocznicą rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II. Ufundowany został przez władze miasta, parafię oraz prywatnych darczyńców. Uroczystość zgromadziła na kościelnym dziedzińcu wielu mieszkańców miasta. Po wmurowaniu aktu erekcyjnego odsłonięcia dokonali przedstawiciele władz Radlina – burmistrz Barbara Magiera i przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Sobik. Pomnik poświęcił ks. biskup Gerard Bernacki.
- Pomnik jest wyrazem wdzięczności mieszkańców Radlina za cały pontyfikat Jana Pawła II – mówił ks. prałat Alfred Wloka, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Radlinie-Biertułtowach. W tym roku w czerwcu minęła rocznica, gdy arcybiskup metropolita krakowski Karol Wojtyła był na naszej ziemi. Odwiedził naszą miejscowość, był na cmentarzu, mamy jego notatkę w księdze celebransów datowaną na 14 czerwca 1965 r. Niech ten pomnik będzie miejscem refleksji jak w naszym życiu realizujemy naukę Jana Pawła II.
Ks. biskup Gerard Bernacki przypominał, że w nauczaniu Jana Pawła II najważniejszy był człowiek i jego godność. Opowiedział kilka anegdot z życia Ojca Świętego, które pokazywały jego humor i optymizm.
Po poświęceniu pomnika odśpiewana została „Barka” – pieśń, którą zmarły papież bardzo lubił. Potem rozpoczęło się nabożeństwo różańcowe, w trakcie modlitwy uczestnicy przeszli w procesji z palcu kościelnego do wnętrza świątyni. Uroczystość uświetnił koncert organowy w wykonaniu kompozytora Michała Banasika. W ceremonii odsłonięcia i poświęcenia pomnika uczestniczyły poczty sztandarowe różnych organizacji, śpiewał chór im. Juliusza Słowackiego a przygrywała orkiestra dęta kopalni „Marcel”.
(jak)
Najnowsze komentarze