Ćwierć wieku z folklorem
Już od 25 lat w mieście odbywają się „Wodzisławskie Spotkania z Folklorem". Jubileuszową imprezę zorganizowano w połowie października.
Na scenie MOK „Centrum” zaprezentowało się ponad 780 artystów. Stwierdzam z ogromną satysfakcją, że z roku na rok obserwujemy coraz wyższy poziom prezentacji zarówno wykonawców indywidualnych jak i grup śpiewaczych – mówi Irena Sauer, przewodnicząca komisji oceniającej i pomysłodawczyni Wodzisławskich Spotkań z Folklorem.
W kategorii gawędziarzy wśród dzieci najlepiej wypadła Ania Lewczyk z SP w Bluszczowie. Drugie miejsce zajął Marek Kwiatoń z SP w Turzy, natomiast trzecie Maria Galwas z SP 9 w Wodzisławiu. Wśród dorosłych triumfowała Anna Śleziona z Pawłowic przed Anną Zychmą z KGW w Odrze. Trzecie miejsce przyznano Ewelinie Kuśce z Jastrzębia i Czesławowi Żemle z Czerwionki – Leszczyn. W kategorii śpiewaków ludowych wśród dzieci najlepszy był Mateusz Talik z SP w Gorzycach. Kategorię dorosłych zdominowali goście z Żor, zajmując wszystkie trzy miejsca. Najlepszą grupą śpiewaczą wśród najmłodszych wykonawców był zespół „Kaczoki” z Zebrzydowic. W kategorii dorosłych trzecie miejsce zajęły „Połomianki” i „Mszanianki”. Wśród zespołów wyróżnionych były „Turzanki” oraz „Biesiada Olziańska” z Olzy.
Zupełnie niewidoczni byli reprezentanci naszego powiatu w kategorii form teatralnych oraz kapel ludowych i podwórkowych. Znacznie lepiej wypadli wśród ludowych zespołów tańca. Trzy pierwsze miejsca ex aequo przyznano ZPiT „Vladislavia”, grupie „Spisz” i grupie gimnazjalnej wodzisławskiego MOK-u.
Imprezę, podobnie jak w latach ubiegłych, zorganizował miejcowy dom kultury przy współpracy tutejszego magistratu i Starostwa Powiatowego. Patronat nad imprezą objął Urząd Marszałkowski. Uroczyste wręczenie nagród laureatom odbędzie się 11 listopada.
(raj)
Najnowsze komentarze