Chłodek spod ziemi
W wodzisławskim Supersamie przy ulicy 26 Marca została uruchomiona ekologiczna klimatyzacja, wykorzystująca energię z ziemi. W trzydziestostopniowe upały temperatura w sklepie utrzymuje się na poziomie 24 st. C.
Z tego co mi wiadomo jesteśmy pod tym względem pionierami w powiecie wodzisławskim - mówi o nowatorskiej klimatyzacji Stanisław Kasznia- prezes PSS Społem w Wodzisławiu. Długo szukał skutecznego i w miarę taniego rozwiązania. Przeglądał strony internetowe. Szczególnie latem temperatura w sklepie była zbyt wysoka dla produktów spożywczych. Należałoby za to przeprosić klientów, że kupowali w złych warunkach. Teraz już to się zmieniło - dodaje prezes Kasznia. Wreszcie udało mu się wyszukać coś zupełnie nowego, a do tego taniego i skutecznego. Chciałem, żeby koszty wykonania i eksploatacji klimatyzacji nie były wysokie i udało mi się coś takiego znaleźć, właśnie gruntowe wymienniki ciepła. Koszt wykonania jest stosunkowo niski, natomiast bardzo tani jest koszt eksploatacji. W zasadzie ponosimy tylko koszty nadmuchiwania powietrza do sklepu. No i działanie jest idealne: latem jest w miarę chłodno, a zimą ciepło - mówi szef wodzisławskiego „Społem". Podjęliśmy spore ryzyko, ale teraz jesteśmy zadowoleni - dodaje.
Piotr Leszek z zielonogórskiej firmy, która wykonuje prace, mówi, że założenie gruntowych wymienników ciepła bardzo się opłaca. Oszczędza się 40 KW na godzinę. To bardzo dużo w rocznym rozliczeniu - dodaje.
Warto dodać, że w ciągu miesiąca zmieni się zupełnie wizerunek wodzisławskiego Supersamu. Już teraz zostało tutaj wykonane nowe oświetlenie, nowe stoisko mięsne, a niebawem powstanie kolejne nowe stoisko. Zmieni się też zupełnie elewacja obiektu. W październiku tego roku wodzisławski PSS Społem będzie obchodzi 80 lat swojego istnienia.
Zimą grzeje, latem chłodzi, a cały rok czyści powietrze - tak najkrócej można określić chroniony patentem Gruntowy Wymiennik Ciepła. Wykorzystuje on energię z wnętrza ziemi. Na głębokości 1-4 metrów w naszej strefie klimatycznej w ciągu całego roku panuje stała temperatura około 10 st. C. Działanie wymienników potwierdza, że powietrze zewnętrzne, przepływając przez złoże posadowione na tej głębokości ulega latem ochłodzeniu z temperatury +30 st.C, do + 20 st.C. Zimą proces jest odwrotny: powietrze zostaje nagrzane z temperatury -20 st.C. do 0 st.C. W Polsce pracuje już kilkaset takich wymienników.
(izis)
Najnowsze komentarze