Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Pytania z kosmosu

22.03.2005 00:00
Uczniowie ośmiu gimnazjów, nie tylko z naszego powiatu, wzięli udział w piątej edycji konkursu astronomiczno-fizycznego. Hasłem tegorocznego przedsięwzięcia był „Spacer Mleczną Drogą”.
W zmaganiach uczestniczyli zawodnicy wytypowani w eliminac-jach szkolnych, miłośnicy astronomii z Wodzisławia, Gołkowic, Gogołowej, Skrzyszowa, Rydułtów, Pszowa i Rybnika. Oczywiście podstawą była znajomość charakterystyki fizyczno - chemicznej słońca, jego oddziaływania na obiekty układu słonecznego oraz umiejętność rozwiązywania zadań fizycznych. Odpowiadając na 33 pytania (w tym kilka zadań) uczniowie musieli wiedzieć m.in. jak długo słońce obraca się wokół własnej osi, ile wynosi średnia temperatura w fotosferze słońca oraz wiedzieć, co jest odpowiedzialne za powstanie zorzy polarnej na ziemi. Każdy mógł również przygotować zadanie dodatkowe, na przykład plakat czy album i przywieźć je ze sobą na konkurs. Można było w ten sposób dodatkowo zarobić nawet 8 punktów. Najwyżej oceniono wiedzę Aleksandry Płachcińskiej z Gimnazjum nr 12 w Rybniku. Uczennica tej samej szkoły - Edyta Winkler jest zdobywczynią trzeciego miejsca. Drugie miejsce z kolei przypadło w udziale Julii Janiszewskiej z Gimnazjum w Pszowie.  Uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą. Daleko wybiega ona poza zajęcia lekcyjne. Wielu z nich po prostu
pasjonuje się astronomią. Bardzo się cieszę, że w przygotowaniu tego przedsięwzięcia pomagają nam sponsorzy - podkreśla Janusz Kuźnik, nauczyciel w Gimnazjum nr 2 w Wodzisławiu, który organizuje konkurs wspólnie z żoną Wiesławą - nauczycielką Zespołu Szkół w Gogołowej.

Szkoła bogatsza o teleskop
 
Konkurs odbył się 11 marca w Gimnazjum nr 2. Uczniowie nie tylko mogli obserwować rywalizację najlepszych, ale także uczestniczyć w wykładzie na temat teleskopów. Wygłosił go Jacek Uniwersał z Zakładu Optyki Instrumentalnej, fundator głównej nagrody, który najlepszemu uczniowi przekazał lunetę. Poza tym przygotowano część artystyczną. Obserwował ją m.in. prezydent miasta Adam Krzyżak, który symbolicznie przekazał szkole teleskop. Zakupiono go za pieniądze przyznane naszej szkole w ramach gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Wspólnie z Danutą Fulek opracowałem projekt, którego głównym celem było zagospodarowanie czasu wolnego dzieci  i młodzieży. Uzyskał on akceptację i środki te zostały przyznane. Urządzenie to będzie służyć naszym uczniom także podczas zajęć pozalekcyjnych. Naszym głównym celem jest zainteresowanie ich astronomią. Z pewnością posiadanie teleskopu nam to ułatwi - mówi Janusz Kuźnik.

(raj)

  • Numer: 12/13 (269/270)
  • Data wydania: 22.03.05