Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Uczulonych odczulić

08.03.2005 00:00
Katar, szczypanie oczu czy wypryski na skórze to jedne z najczęściej występujących objawów alergii. Nie leczone mogą doprowadzić do poważnych powikłań.
Do najsilniej uczulających substancji należą m.in. pyłki roślin. Jednak te osoby, które zaobserwowały u siebie tego typu dolegliwości wiosną, do alergologa powinny udać się jeszcze zimą a nawet jesienią. W tym czasie należy rozpocząć proces odczulania. Najpierw trzeba wykonać testy, które pozwolą zdiagnozować alergen. Następnie konieczne są badania kontrolne, sprawdzające reakcję organizmu na zastosowany sposób leczenia.

Jakub Adamczyk ma 5 lat. Objawy alergiczne zaczęły u niego występować w bardzo wczesnym okresie życia. Często chorował na zapalenie tchawicy, miał problemy z uszami. Podejrzewaliśmy, że to uczulenie, ponieważ pomagały mu tylko leki stosowane w alergii, do tego objawy nasilały się wiosną - mówią Katarzyna i Mieczysław Adamczykowie, rodzice Jakuba. Chłopiec ma uczulenie na kilka czynników, m.in. na pyłki, roztocza,sierść zwierząt, orzechy i owoce cytrusowe. Jego dzień zaczyna się od podawania leków i tak samo się kończy. Co roku powtarzamy testy skórne, raz w miesiącu odwiedzamy poradnię alergologiczną. Staramy się ograniczyć mu kontakt z uczulającymi go substancjami. Jakub nie może np. spać w puchowej pościeli czy nosić wełnianych ubrań. Jednak nie izolujemy go od alergenów zupełnie. W ten sposób również nabiera odporności, oczywiście, w sposób kontrolowany - przyznaje mama chłopca, która zaobserwowała również u siebie reakcje alergiczne na substancje, zawarte w lekach. W najbliższym czasie ma zamiar poddać się odpowiednim testom.

Jolanta Nowacka choruje od 8 lat. Towarzyszące temu objawy były bardzo uciążliwe - kaszel, łzawienie oczu. Najgorsze są jednak wypryski na skórze. Ludzie dziwnie się na mnie patrzą. Starsza kobieta, a tu czerwone oczy, podrapane nogi, pewnie myślą o mnie dziwne rzeczy - opowiada J. Nowacka. Przyznaje, że długo nie kojarzyła tych objawów jako alergii. Do niedawna na objawy skórne leczyła się u dermatologa. Obecnie jest w trakcie wykonywania testów. Może się okazać, że jestem uczulona na zwierzęta, które bardzo kocham. W domu mam psa i kota. Wolałabym chyba umrzeć, niż je oddać - twierdzi kobieta.

Obserwuje się wzrost zachorowań na alergie, jednak jest to ogólnoświatowa tendencja. Powodują ją m.in. zanieczyszczenie środowiska czy styl życia, np.: sposób odżywiania się, choć jednocześnie nie można powiedzieć, by zwiększyła się liczba alergenów. Wzrasta świadomość tej choroby, więcej osób zgłasza się do lekarza. Nasilenie występuje w okresie wiosenno-letnim, podczas pylenia roślin - mówi Teresa Ziętak, specjalista alergologii i pediatrii. Kolejnym czynnikiem są uwarunkowania genetyczne. Nawet łagodne objawy powinny być leczone. W przeciwnym razie mogą doprowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej czy wstrząsu, którego przebieg może być bardzo dramatyczny - ostrzega lekarka. Może do niego dojść po spożyciu jakiegoś pokarmu czy ukąszeniu przez owady. łagodniejsze objawy to np.: duszności, nudności, biegunka, bóle brzucha. Niebezpieczne mogą być krzyżowe reakcje alergiczne. Objawiają się po zjedzeniu owoców lub warzyw, których alergeny podobne są do roślinnych pyłków, np.: alergen jabłka podobny jest do silenie uczulających traw, zbóż i brzozy. Selera nie powinni jeść źle reagujący na pyłki bylicy. Wśród dzieci reakcje alergiczne mogą wywołać krowie mleko, jaka, mięso ryb, mąka pszenna, u dorosłych - orzechy, owoce cytrusowe, czekolada, seler, papryka. Istnieje wyraźny związek z uczuleniami na pyłki, spożyciem owocu i wysiłkiem fizycznym. To połączenie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia objawów - mówi lekarka.

Silnymi alergenami są także roztocza, pleśń i sierść zwierząt. Jak dotąd, choroby tej wyleczyć się nie da, można natomiast leczyć jej objawy. Jedną z metod jest odczulanie. Stosuje się też środki farmakologiczne. W każdym przypadku należy unikać kontaktu z alergenami.

Adk
  • Numer: 10 (267)
  • Data wydania: 08.03.05