Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Przedszkolaki na fali

15.02.2005 00:00
Bajkę „O królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach” po Śląsku przedstawiły skrzyszowskie przedszkolaki swoim babciom, dziadkom i rodzicom. Inscenizacja była nagrywana przez Radio Katowice i zostanie zaprezentowana na antenie w programie Marii Pańczyk „Pogodomy po naszemu”.
Sala Wiejskiego Ośrodka Kultury w Skrzyszowie była wypełniona po brzegi. Przedszkolaki składały swoim babciom i dziadkom życzenia, recytowały okolicznościowe wierszyki i śpiewały piosenki. W przedstawieniu wzięły udział dzieci, ale również dziadkowie - członkowie zespołu „Familijo”. Starzyki usiedli na scenie i zaczęli czytać bajkę swoim wnukom. Pełna humoru inscenizacja wielokrotnie wywoływała śmiech publiczności. Wśród gości znaleźli się Maria Pańczyk, redaktor naczelny Radia Katowice Henryk Grzonka oraz wicewójt Franciszek Gajdosz.
 
Do Skrzyszowa przyjeżdżam jak do własnej rodziny - mówiła po przedstawieniu Maria Pańczyk. Przekazuję na ręce pani dyrektor kalendarz „Rzecz Śląska” przygotowany przez wielkich Ślązaków. Jest on unikalny, nie można go kupić.
 
Z Marią Pańczyk mamy kontakty od kilku lat dzięki współpracy z zespołem „Familijo” - opowiada Mariola Moczała, dyrektor przedszkola w Skrzyszowie. Pomagaliśmy „Familiji” w przygotowywaniu biesiad i imprez, dzieci wykonywały rysunki i dekoracje, były zapraszane na spotkania. Z Urszulą Santarius pomyśleliśmy, żeby przygotować z dziećmi coś ze słowa mówionego i tak zrodził się pomysł, żeby wspólnie zrobić inscenizację bajki po
śląsku. Wybraliśmy bajkę „O królewnie Śnieżce i krasnoludkach”, bo okazała się łatwa do przerobienia z języka literackiego na gwarę śląską i mogły w niej wystąpić wspólnie dzieci i dorośli. Pierwszy tekst przygotowała Urszula Santarius, potem wraz z Bożeną Witek go zrymowałyśmy. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w przygotowywaniu przedstawienia, na próbach ciężko pracowały. Praca trwała od końca grudnia, wcześniej dzieci były zajęte w związku z występami świątecznymi oraz dla przedszkola polskiego w Lutyni Dolnej, z którym współpracujemy. Dziadkowie byli zachwyceni, że ich wnukowie mogli się zaprezentować na scenie i tak dobrze sobie poradzili. Rodzice też dziękowali za wysiłek włożony w przygotowanie tej inscenizacji.

(jak)
  • Numer: 7 (264)
  • Data wydania: 15.02.05