Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Kok narzeka na klimat…

07.12.2004 00:00
3 listopada, na forum Komisji Europejskiej został zaprezentowany raport nt. postępów w realizacji celów Strategii Lizbońskiej, przygotowany przez grupę ekspertów pod przewodnictwem byłego premiera Holandii, Wima Koka. Jednym z członków grupy był prof. Dariusz Rosati.
W raporcie stwierdzono, że żaden z krajów członkowskich UE nie realizuje w stu procentach założeń Strategii Lizbońskiej. Sposobem na osiągnięcie głównego celu Strategii, jakim jest wzrost gospodarczy, jest według twórców raportu działanie w kierunku zwiększenia konkurencyjności, która spowoduje wzrost zatrudnienia, a ten z kolei przełoży się na wzrost całej gospodarki. Autorzy raportu sformułowali wiele zaleceń w każdym z głównych obszarów SL.
 
„Klimat dla przedsiębiorczości” to rozdział raportu zawierający uwagi do realizacji Strategii Lizbońskiej w tym zakresie. W analizie stwierdzono jednoznacznie, że „Europa nie jest wystarczająco zorientowana na przedsiębiorców”. Pilnym zadaniem Komisji Europejskiej jest kontynuowanie prac nad jakością uchwalanego prawa w taki sposób, aby wymogi konkurencyjności i zrównoważonego wzrostu były uwzględniane we wszystkich aktach prawnych Wspólnoty. Do 2005 roku powinien zostać zrealizowany postulat wprowadzenia ułatwień w zakładaniu nowych przedsiębiorstw. Założenie firmy powinno pociągać za sobą minimalną liczba biurokratycznych procedur.
 
Poprawa infrastruktury okołobiznesowej jest kolejnym zaleceniem grupy ekspertów Koka. W tej kwestii kluczowe znaczenie ma możliwość pozyskiwania kapitału niezbędnego do rozpoczynania i rozwoju działalności gospodarczej. Potrzebne jest rozszerzenie pola współpracy rządów z instytucjami finansowymi, w tym z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.
 
Niejednokrotnie źródłem niepowodzeń europejskich firm są postawy społeczne i regulacje prawne piętnujące bankrutujących przedsiębiorców. Tymczasem potrzebne jest bardziej zdroworozsądkowe podejście, według którego legalna upadłość jest pożądanym środkiem kształtowania się struktury gospodarczej.
  • Numer: 50 (254)
  • Data wydania: 07.12.04