Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Niepełnosprawni na scenie

30.11.2004 00:00
Kilkanaście grup z całego Śląska wzięło udział w I Wojewódzkim Przeglądzie Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych, który odbył się w Czyżowicach. Głównym organizatorem tej imprezy były Warsztaty Terapii Zajęciowej w Gorzycach.
Celem tego przeglądu jest uaktywnienie lokalnych środowisk osób niepełnosprawnych w dziedzinie twórczości teatralnej. Do udziału zaproszono 16 zespołów liczących 175 niepełnosprawnych aktorów. W przeprowadzeniu imprezy pomagali wolontariusze z II Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu a wzięło w niej udział wraz z publicznością ponad 400 osób. Przez dwa dni na scenie Wiejskiego Domu Kultury w Czyżowicach zaprezentowało się 16 zespołów z takich miejscowości jak Katowice, Bytom, Ruda Śląska, Pszczyna, Mikołów, Skoczów, Rybnik, Żory, Jastrzębie, Knurów, Rydułtowy, Wodzisław i Gorzyce. Na zorganizowanie przeglądu uzyskano dotację z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, wsparcia finansowego udzielili także Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Odwykowego i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Gorzycach oraz Urząd Gminy Gorzyce.
 
Pomysł zrodził się w naszym Warsztacie Terapii Zajęciowej - mówi Jarosław Michalczuk, inicjator tego przeglądu. Odbywają się różnorodne imprezy dla niepełnosprawnych o charakterze sportowym czy plastycznym, nie było jednak przeglądu teatralnego. A w warsztatach terapii zajęciowej podczas terapii przez sztukę wykorzystuje się różne formy teatralne. Zapytaliśmy więc całe śląskie środowisko, czy chcieliby wziąć udział w takim przeglądzie. Zainteresowanie było duże, więc przystąpiliśmy do organizacji imprezy. Początkowo nasz zamysł był taki, aby był to przegląd teatrów lalkowych, ale nie wszystkim ta forma teatralna odpowiadała ze względu na stopień niepełnosprawności podopiecznych. Nie wprowadziliśmy więc żadnych ograniczeń, forma przedstawień teatralnych prezentowanych na przeglądzie jest dowolna. Niektóre grupy takie przedstawienia przygotowywały już od wielu miesięcy. Podopieczni wykonywali stroje, scenografię, rekwizyty i brali udział w próbach. Dziś możemy oglądać efekt ich pracy.
 
Organizatorzy dla każdego z niepełnosprawnych aktorów przygotowali upominki - paczki ze słodyczami i maskotki a drużyny otrzymały dyplomy i nagrody książkowe. Uczestnicy mogli skorzystać z ciepłego posiłku i napojów. Podczas przedstawień publiczność żywo reagowała na grę swoich kolegów-aktorów. Inscenizacje były często oparte na znanych i lokalnych legendach, baśniach i przekazach.

(jak)
  • Numer: 49 (253)
  • Data wydania: 30.11.04