Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Zielone pieniądze

23.11.2004 00:00
Zepsuł Ci się piec c.o., a może chcesz go zamienić na bardziej ekologiczny, ocieplić dom czy wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków? Nie masz wystarczającej ilości pieniędzy? Weź kredyt. Za drogo? Właśnie, że nie.
Wiele osób ma w najbliższej perspektywie którąś z tych inwestycji. Zimy nas nie rozpieszczają a grzać trzeba. Mało kto jednak wie, że na wszystkie te inwestycje, i nie tylko, jest szansa uzyskania preferencyjnych kredytów. W tym roku oferuje je Bank Ochrony Środowiska. Przeciętny Kowalski a także Kowalski z zarejestrowaną działalnością i wspólnoty mieszkaniowe mogą starać się o preferencyjne kredyty na. Linie kredytowe Banku Ochrony Środowiska dotyczą następujących przedsięwzięć: budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, kanalizacji sanitarnej, ocieplenia, inwestycji dla przedsięwzięć energetyki odnawialnej, usuwania wyrobów zawierających azbest, uzdatniania wody, a dla firm również rozwiązywania zagadnień czystszej produkcji. Każdy, kto tylko chce, może znaleźć coś, co go dotyczy.
 
Tak korzystne kredyty, tzn. niskie oprocentowanie jest wynikiem współfinansowania ich przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przeciętny Kowalski zgłasza się ze swoim problemem jednak już nie do tych instytucji, a bezpośrednio do Banku.
 
Z rozwiązań jakie proponuje NFOŚiGW oraz WFOŚ skorzystać mogą nie tylko przeciętni Kowalscy ale także przedsiębiorstwa i gminy. Ci ostatni mają szansę na korzystne pożyczki. Zresztą szansę niemałą, bo jeśli będą wywiązywać się idealnie ze swoich zobowiązań jest możliwość ich umorzenia (od 10 do 50%). Pożyczki Narodowego i wojewódzkich funduszy mogą być jednak umarzane pod warunkiem terminowego osiągnięcia zakładanego efektu ekologicznego. Pożyczki np. na realizację zadań „Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych” są umarzane przez NFOŚiGW nawet w wysokości 50%, pod warunkiem uzyskania efektu ekologicznego do końca 2005 r. (umorzenia nie dotyczą natomiast kredytów zaciąganych przez przeciętnego Kowalskiego). Zainteresowane tym przedsiębiorstwa i gminy powinny kierować się do wymienionych wyżej instytucji, a nie jak Kowalski do Banku.

 Więcej informacji o pożyczkach, kredytach i celach, na które mogą być przeznaczone uzyskać można na: www. nfosigw.gov.pl; www.wfosigw.katowice.pl

Halina Lis z Banku Ochrony Środowiska - oddział w Katowicach:
Obecnie, jeszcze do końca roku, Kowalski może skorzystać z kredytu:
- dotowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska (4% w skali roku, do 50% wartości inwestycji, maksymalnie 10 lat)
- dotowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (3% w skali roku, do 90% wartości inwestycji (!), maksymalnie 7 lat (do 2010 r.)
By uzyskać taki kredyt wypełnić należy standardowe wnioski oraz przedstawić umowę z wykonawcą, co jest przedmiotem kredytu. Jest duże zainteresowanie osób fizycznych takim wsparciem finansowym. Zwłaszcza na docieplanie budynków i stropodachów. Praktycznie niemal każdy kto remontuje mieszkanie, dom albo budynki gospodarcze ma szansę na taki kredyt, pod warunkiem, że dobrze wypisze wniosek i wykaże, iż nową instalacją zmniejszy obciążenie dla środowiska.
 
Wojciech Stawiany, dyrektor Departamentu Projektów Strukturalnych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚIGW)
Najlepszym sposobem uzyskania informacji o tym, czy mam szansę na dotację związaną z tzw. efektem ekologicznym, a później - jak zabrać się za wniosek, jest choćby informacja w serwisie internetowym naszego Funduszu. Łatwiejszych dróg nie widzę. Umiejętność pisania aplikacji i występowania o granty to dziś cenna wiedza. Potwierdza to zresztą pojawienie się na rynku firm pośredniczących w przygotowaniu i pilotowaniu wniosków finansowych, składanych do różnych instytucji. Każdy, kto otrze się o konstruowanie wniosków, z czasem sam staje się specjalistą. Samorządy i zakłady przemysłowe mogą wystąpić do Funduszu np. o pożyczkę na jakość usług komunalnych np. w zakresie budowy oczyszczalni i kanalizacji, selektywnego zbierania odpadów ich składowania bądź zagospodarowania generalnie na gospodarkę odpadami i problematykę optymalizacji gospodarki wodno - ściekowej. Trzeba przy tym zaznaczyć, że oprocentowanie pożyczek dla gmin zależy od stopnia ich „zamożności”, aktualne oprocentowanie dla gmin „biednych” to 0,7%. Osobę prywatną natomiast odesłałbym do Banku Ochrony Środowiska, który udziela na inwestycje ekologiczne naprawdę preferencyjnych kredytów. Dodatkowo realizujący przedsięwzięcia termomodernizacyjne (wymiana źródła ciepła, ocieplenie budynku, ocieplenie stropodachów) może uzyskać stosownie do zapisów ustawowych premię termomodernizacyjną.
 
Remigiusz Jankowski, mieszkaniec Rydułtów
Z dużym zainteresowaniem usłyszałem o preferencyjnych kredytach. Nie miałem pojęcia, że na takie inwestycje można otrzymać korzystne oprocentowanie. Myślę, że gro moich znajomych też jeszcze o nich nie wie. Mam już dość zużyty piec c.o., a dach pokryty azbestem. Gdybym zdecydował się na ich wymianę, na pewno zainteresowałbym się bliżej ofertą kredytową.

(amk)
  • Numer: 48 (252)
  • Data wydania: 23.11.04