Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

IKE po sześćdziesiątce

09.11.2004 00:00
Wiele osób, które zbliżają się do wieku emerytalnego, zadaje sobie pytanie, czy w tym wieku warto w ogóle zakładać indywidualne konto emerytalne i oszczędzać na nim? Przepisy o IKE umożliwiają takim osobom skrócenie czasu oszczędzania nawet do trzech lat, z zachowaniem prawa do zwolnienia podatkowego.
Argumenty przemawiające za lub przeciw oszczędzaniu w IKE dla osób po sześćdziesiątce są dokładnie takie same, jak w przypadku osób młodszych. Mało tego, osoby urodzone przed 31 grudnia 1945 r., by skorzystać z prawa do zwolnienia z podatku od zysków z oszczędności, nie muszą gromadzić ich na IKE przez 5, ale tylko przez 3 lata. O tej okoliczności trzeba też pamiętać i jeśli z góry zakładamy, że nie będziemy oszczędzać dłużej niż trzy lata, należy uwzględnić to w umowie o prowadzenie IKE w wybranej instytucji finansowej.
 
A czy w ogóle warto oszczędzać na emeryturę w formie IKE? Sedno oszczędzania na IKE, jak w każdym innym przypadku, sprowadza się do wyboru takiego sposobu lokowania nadwyżek, by były one, z jednej strony, bezpieczne, a z drugiej pozwalał na wypracowanie możliwie wysokich zysków.
 
Oceniając różne rodzaje IKE: w formie lokat bankowych, funduszy inwestycyjnych, papierów wartościowych notowanych na giełdzie i polis ubezpieczenia na życie z funduszem, trzeba mieć na względzie tę okoliczność, że równolegle na rynku dostępne są dokładnie takie same produkty bankowe, oferowane przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, towarzystwa ubezpieczeń na życie czy dystrybuowane przez biura maklerskie, które pozbawione są jakichkolwiek ograniczeń co do wpłacanych kwot. Choć od wypracowanych przez nie zysków trzeba zapłacić podatek dochodowy, to zyskujemy za to większy wybór, a przede wszystkim większą elastyczność oferty. Z ekonomicznego punktu widzenia lepszym (bardziej opłacalnym) rozwiązaniem jest duży zysk do opodatkowania niż mały zysk zwolniony z podatku. Jeśli zestawimy 10-procentowy zysk podlegający opodatkowaniu z 7-procentowym z podatku zwolnionym, to będzie tak, jak byśmy zestawiali czyste zyski w wysokości 8,1 proc. i 7 proc. Nie trzeba wykształcenia matematycznego, bo gołym okiem widać, że lepsze jest rozwiązanie pierwsze, choć wiąże się z nim podatek.
 
Jeśli jednak konto oszczędnościowe będzie funkcjonowało przez trzy lata, istnieje ryzyko, że te „wyrównujące” się trendy nie zadziałają. Na przykład przez najbliższe trzy lata utrzyma się tendencja wzrostu kursów akcji na giełdzie, czemu nieuchronnie towarzyszyć będą mało spektakularne wyniki funduszy rynku pieniężnego czy obligacyjnych. Może też być dokładnie odwrotnie: wkrótce zaczną się spadki na giełdzie i potrwają one równo trzy lata. Wniosek z tego, że krótkoterminowe oszczędzanie obarczone jest większym ryzykiem inwestycyjnym. I fakt ten trzeba uwzględnić przy wyborze formy lokowania oszczędności w IKE.
 
Słowniczek posiadacza konta emerytalnego
Bank - bank krajowy w rozumieniu ustawy Prawo bankowe.
Fundusz inwestycyjny - fundusz inwestycyjny otwarty lub specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty w rozumieniu ustawy o funduszach inwestycyjnych.
Osoby uprawnione - osoby wskazane przez oszczędzającego w umowie o IKE, które otrzymają środki z IKE w przypadku jego śmierci oraz spadkobiercy oszczędzającego.
Podatek Belki - 19-proc. zryczałtowany podatek od dochodów uzyskanych z oszczędności, pobierany i wpłacany na konto fiskusa przez tzw. płatnika, którym jest instytucja finansowa prowadząca IKE: bank, towarzystwo ubezpieczeniowe, towarzystwo funduszy inwestycyjnych lub podmiot prowadzący działalność maklerską.
Podmiot prowadzący działalność maklerską - dom maklerski lub bank prowadzący działalność maklerską w rozumieniu ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.
Program emerytalny - pracowniczy program emerytalny w rozumieniu ustawy o pracowniczych programach emerytalnych.

Z. Biskupski,
Gazeta Prawna
  • Numer: 46 (250)
  • Data wydania: 09.11.04