Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Doba bez jedzenia

26.10.2004 00:00
24 godziny samotności w lesie i tyle samo czasu bez jedzenia, to tylko niektóre zadania stawiane przed młodymi harcerzami. „U nas w drużynie możesz sprawdzić nie tylko sprawność fizyczną, ale także poddać się próbie charakteru” - przekonują: Laurencja i Krystyna - uczennice miejscowego Zes-połu Szkół Ponadgimnazjalnych.
Obie są przedstawicielkami siedmioosobowej drużyny harcerskiej, działającej w ramach wodzisławskiej Komendy Hufca. Jak mówią, tego typu zajęcie pozwala im zrealizować swoje zainteresowania, dlatego zachęcają innych i prowadzą nabór do drużyny. Pierwszy, dla uczniów szkół podstawowych, odbył się we wrześniu w SP 3. Drugi dla gimnazjalistów rozpocznie się niebawem. Chętni mogą się również zgłaszać w każdą sobotę o godz. 9.30 przed budynkiem SP 3. Myślę, że nasza propozycja jest ciekawa. Organizujemy szereg rajdów i kilkudniowych wycieczek. Można sprawdzić swoje umiejętności. Najtrudniejszą próbą są tzw. „trzy pióra”. W zadaniu chodzi głównie o to by przez pierwsze 24 godziny wytrzymać w lesie z trzema zapałkami, drugie 24 godziny należy przetrwać bez jedzenia, natomiast trzecią dobę trzeba zachować zupełne milczenie.

Punktacja podczas zdobywania tego i innych zadań decyduje o przyznawanych stopniach harcerskich - mówi przyboczna drużyny - Laurencja Strzałka. Do harcerskiej działalności zachęca także drużynowa Krystyna Borecka. Jej zdaniem bardzo ważną sprawą jest integracja młodzieży w ramach drużyny oraz całej komendy. Przygotowujemy właśnie manewry techniczno-obronne. W tym przypadku chodzi o rywalizację kilku drużyn. Mnie osobiście kilka lat temu, gdy rozpoczynałam przygodę z harcerstwem, urzekła panująca tutaj rodzinna atmosfera. Myślę, że wielu uczniów, którzy zdecydują się wstąpić do drużyny nie będzie żałowało swojej decyzji. Czekamy w każdą sobotę  - podkreśla Krystyna Borecka.

(raj)
  • Numer: 44 (248)
  • Data wydania: 26.10.04