Niedziela, 29 grudnia 2024

imieniny: Dawida, Tomasza, Gosława

RSS

Błędy do naprawienia

06.07.2004 00:00
Błędy do naprawienia Twoje dziecko ma dysleksję? Możesz temu zaradzić. W powiecie wodzisławskim właśnie powstał oddział terenowy Polskiego Towarzystwa Dyslektycznego. Już od września w gimnazjum w Gorzycach będą prowadzone terapie oraz ćwiczenia dla tych, którzy mają problemy m.in. z pisaniem, liczeniem i rozpoznawaniem kierunków świata.
Dyslektykiem był sam Albert Einstein, a także zmarły niedawno Jacek Kuroń. Do dysleksji przyznaje się również Cezary Żakowski, popularny Karol Krawczyk z serialu „Miodowe lata”. Jak widać, problem ten nie przeszkodził im w karierze. Jest to pewnie jakaś pociecha dla tych dzieci, które robią sporo błędów ortograficznych, mają problemy z liczeniem, mylą strony prawą i lewą, nie rozpoznają kierunków świata. Specjaliści przekonują, że dysleksja wcale nie jest chorobą i można sobie z nią poradzić dzięki zastosowaniu odpowiedniej terapii. W powiecie wodzisławskim powstał właśnie oddział terenowy Polskiego Towarzystwa Dyslektycznego. Jego siedziba mieści się w gorzyckim gimnazjum. Od kilku lat wraz z Anitą Górecką, pedagogiem z Gimnazjum w Marklowicach, starałyśmy się nawiązać kontakt z PTD. W ubiegłym roku zrodził się pomysł założenia u nas oddziału terenowego - mówi Olga Przybyła-Kokot, pedagog w gorzyckim gimnazjum, a obecnie także przewodnicząca zarządu oddziału.
 
Oddział PTD objął honorowy patronat nad organizowanym niedawno w Gorzycach, Międzygimnazjalnym Konkursem Ortograficznym dla Dyslektyków. Uczestniczyło w nim dwudziestu jeden uczniów z powiatu wodzisławskiego oraz raciborskiego. Od wrześ-nia zapraszamy wszystkich zainteresowanych do gimnazjum w Gorzycach. Spotkania będą się odbywały w każdą pierwszą środę miesiąca, w godzinach od 17.00 do 18.00 - dodaje Olga Przybyła-Kokot. Podajemy też numer telefonu kontaktowy:453 00 83.
 
Ewelina Przybyła-Kokot, pedagog w Gimnazjum w Gorzycch
„Dyslektykami są często osoby bardzo inteligentne. Warto jednak sobie uświadomić, że dysleksja nie jest chorobą, ani wyrokiem na całe życie i można sobie z nią poradzić dzięki odpowiedniej terapii. Polega ona na wyrównywaniu zaburzonych funkcji u dzieci, na ćwiczeniach m.in. percepcji słuchowej czy kinestetyczno-ruchowej. Każda terapia oparta jest na wskazaniach do opinii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Panuje przekonanie, że taka opinia z poradni zwalnia ucznia z uczenia się, ale to nieprawda. Dyslektycy muszą o wiele więcej pracować i ćwiczyć, bo potem na studiach czy w pracy żadna opinia nie będzie już usprawiedliwiać popełnianych przez nich błędów.
 
Iza Salamon
  • Numer: 28 (232)
  • Data wydania: 06.07.04