Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Porady prawne

22.06.2004 00:00
Emerytura za opiekę   Po rozwodzie sama opiekowałam się dzieckiem chorym na porażenie mózgowe. Z tego powodu nie mogłam pracować. Składki za mnie opłacała pomoc społeczna. Czy teraz uzyskam prawo do emerytury? Osoby, za które ośrodek pomocy społecznej opłacał składkę na ubezpieczenie społeczne przed dniem 1 stycznia 1999 r., nabywają prawo do emerytury bez względu na wiek, jeżeli w dniu 1 stycznia 1999 r. ukończyły co najmniej 45 lat i mają okres ubezpieczenia (składkowy i nieskładkowy) wynoszący co najmniej 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat - w przypadku mężczyzn. Wysokość emerytury dla tych osób ustala się według zasad przewidzianych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dla ubezpieczonych urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949 r.   Ograniczone prawo do dodatku Jestem samotną matką. Do tej pory otrzymywałam gwarantowany zasiłek okresowy z pomocy społecznej. Czy teraz otrzymam jakieś pieniądze na utrzymanie dzieci? Tak. Proszę złożyć wniosek o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Jednakże do 3-letniego okresu pobierania tego dodatku zostaną zaliczone okresy pobierania gwarantowanego zasiłku okresowego.   BW
  • Numer: 26 (230)
  • Data wydania: 22.06.04