Czwartek, 16 maja 2024

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Odpowiedzialność za szkodę agenta

25.05.2004 00:00
Ubezpieczyłam mieszkanie u agenta, zapłaciłam składkę. Kilka dni później zdarzyła się kradzież. Firma ubezpieczeniowa nie chce wypłacić odszkodowania, bo agent zagubił polisę, którą miał mi dostarczyć. Czy towarzystwo ubezpieczeniowe nie odpowiada za agenta?
Odpowiada, choć z jednym wyjątkiem. Za szkodę wyrządzoną przez agenta ubezpieczeniowego w związku z wykonywaniem czynności agencyjnych odpowiada zakład ubezpieczeń, na rzecz którego agent ubezpieczeniowy działa. Jeśli jednak agent ubezpieczeniowy wykonuje czynności agencyjne na rzecz więcej niż jednego zakładu ubezpieczeń w zakresie tego samego działu ubezpieczeń, to on bezpośrednio odpowiada za szkody powstałe z tytułu wykonywania tych czynności.
 
W takim jednak przypadku w zakresie odpowiedzialności za szkody powstałe z tytułu wykonywania czynności agencyjnych agent ubezpieczeniowy działający na rzecz więcej niż jednego zakładu ubezpieczeń w zakresie tego samego działu ubezpieczeń podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej.
 
W konkretnej sytuacji należy więc najpierw sprawdzić, czy agent działał tylko na rzecz tego towarzystwa czy jest tzw. multi-agentem. W pierwszym przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe odpowiada za skutki jego błędów i nie może się uchylać od wypłaty odszkodowania. W drugim - naprawienia szkody (wypłaty odszkodowania) należy dochodzić bezpośrednio od agenta. Jeśli ma on polisę obowiązkowego OC, szkodę pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym ubezpieczony jest multiagent.
 
GP, Zbigniew Biskupski
  • Numer: 22 (226)
  • Data wydania: 25.05.04