Czwartek, 16 maja 2024

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Ciekawostki

25.05.2004 00:00
4 W kwietniu uczniowie wodzisławskiego ogólniaka im. 14 Pułku Powstańców Śląskich brali udział w wymianie polsko-niemieckiej. Uczestnicy wymiany spędzili ponad tydzień w partnerskim mieście Gladbeck. Tuż po dotarciu na miejsce polska młodzież została gorąco powitana przez swoich zachodnich rówieśników, którzy gościli już wcześniej w Wodzisławiu. Każdy polski uczeń na okres wymiany zamieszkał u jednej z niemieckich rodzin, która w pełni troszczyła się o swojego gościa. Nasi niemieccy przyjaciele zadbali o to, aby czas spędzony u nich pozostał długo w pamięci. Program wycieczki był bowiem bardzo napięty. Liczne wyjazdy poza miasto, m.in. dwudniowy pobyt w Bonn, czy Koln, codzienne wypady do pubu i na dyskoteki uczyniły ten czas niezapomnianym. W dzień przed powrotem do Polski młodzież zagościła w największym w Europie parku rozrywki MOVIE WORLD W.B w Gelsenkirchen. Sądzę, że wymiana była bardzo udana i podszkoliłem swój język angielski i nauczyłem się trochę nowych słów po niemiecku. Niemcy byli bardzo mili i przyjęli nas bardzo serdecznie. Większość z nas już się znała, ponieważ byli u nas już w Wodzisławiu, ale było też parę nowych osób, które bardzo szybko się zaprzyjaźniły z niemieckimi rówieśnikami - powiedział Szymon, jeden z uczestników wymiany. Pobyt w Niemczech podsumowała pożegnalna impreza w domu jednego z niemców. Kasia - uczennica I LO, uczestniczka wymiany, stwierdziła jednoznacznie: Było bardzo sympatycznie. Zapoznaliśmy się z tamtejszymi obyczajami. Nie było czasu na nudę. Cały pobyt w Niemczech był bardzo zorganizowany i śmiało mogę stwierdzić, że nigdy tego nie zapomnę. Dużo by wymieniać to, co zobaczyliśmy. I z niecierpliwością wszyscy czekamy na kolejne spotkanie z naszymi zachodnimi przyjaciółmi, które prawdopodobnie odbędzie się w wakacje. Następna wymiana odbędzie się dopiero za rok, kiedy kolejna grupa polskiej młodzieży będzie miała okazję, aby poznać ich świat oraz do zawarcia nowych, międzynarodowych znajomości… a takie znajomości szybko nie wygasają. K. Ogiela
  • Numer: 22 (226)
  • Data wydania: 25.05.04