Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Pogranicznicy świętują

25.05.2004 00:00
W miniony piątek Straż Graniczna obchodziła 13. rocznicę swojego powstania. W raciborskiej komendzie Śląskiego Oddziału odbyła się uroczysta akademia. Wręczono odznaczenia państwowe i awanse na wyższe stopnie.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich z Opola i Katowic oraz śląscy i opolscy samorządowcy. Poza tradycyjnym apelem odbył się krótki koncert orkiestry wojskowej oraz pokaz sprzętu stosowanego do kontroli granicznej. Później, na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, zorganizowano piknik oraz zawody sportowe, w tym turniej piłkarski o puchar Komendanta Ś.O.S.G. oraz mecz dnia - kierownictwo komendy kontra komendanci granicznych jednostek organizacyjnych. Rywalizacji towarzyszyły pokazy walk zapaśniczych oraz hippiczne. Nie zabrakło też żołnierskiej grochówki.
 
W tym roku przyznane przez Prezydenta RP Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali: mjr Dariusz Więcek i st.chor.sztab. Aleksandra Uchyły, zaś Brązowe Krzyże Zasługi mjr Zbigniew Wija, mjr. Artur Gały, mjr. Jerzy Krwawnik, por. Stanisław Mrugała, st.chor.sztab. Czesław Brząkała, st.chr. Zbigniew Wolana a także Danuta Sokół. Komendant Główny Straży Granicznej Odznaką Straży Granicznej wyróżnił mjr. Zbigniewa Gajka, mjr. Andrzeja Kamińskiego, st.chor. Stanisława Stankiewicza, st.chor. Roberta Długosza, st.chor. Kazimierza Cisowskiego i mł.chor.sztab. Jacka Adamczyka.
 
Akty mianowania na wyższe stopnie w Straży Granicznej otrzymało 42 oficerów, m.in. na stopień podpułkownika mianowano majorów: Józefa Topora i Andrzeja Janusiewicza, a na stopień majora kapitanów: Jana Nycza, Andrzeja Czopa, Zbigniewa Gajka, Andrzeja Garbacza, Marka Hłąda, Witolda Klimczaka, Zbigniewa Klimczyka, Dariusza Kretschmanna, Bogdana Ochmana, Jacka Podsiadłego i Dariusza Rogalę. W korpusie chorążych wyższe stopnie otrzymało 174, a w korpusie podoficerów 99 funkcjonariuszy.
 Dzisiaj Śląski Oddział Straży Granicznej ochrania ponad 350 km granicy z Republiką Czeską na odcinku województw śląskiego i opolskiego. Mimo przystąpienia do UE, Polska nadal zobowiązana jest do utrzymywania kontroli na granicy wewnętrznej. Całkowite zniesienie tej kontroli i pełny udział w Układzie z Schengen nastąpi zapewne po technicznym dostosowaniu systemu informacyjnego Schengen dla potrzeb nowo przyjętych państw UE oraz po uznaniu przez kraje członkowskie, że Polska właściwie wypeł-nia obowiązki w zakresie ochrony wspólnej granicy zewnętrznej. Dzisiaj Straż Graniczna jest już przygotowana by wypełniać wszystkie postanowienia Traktatu Schengen. Pełne otwarcie granic wewnętrznych nie spowoduje, że SG zniknie z krajobrazu naszej południowej granicy. Pozostaną, może nie tak liczne, jednostki, które będą dokonywać wyrywkowych, doraźnych kontroli na szlakach komunikacyjnych. Będą one utrzymywać siły w gotowości do przywrócenia w razie potrzeby kontroli granicznej. Podobnie obecnie jest w krajach UE - mówi kpt. Grzegorz Klejnowski, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

(waw)
  • Numer: 22 (226)
  • Data wydania: 25.05.04