Na śląską nutę
Ponad 100 uczniów szkół podstawowych gminy Gorzyce wzięło udział w konkursie piosenki śląskiej „Na śląską nutę”, który odbył się w Wiejskim Domu Kultury w Olzie. Na scenie prezentowali się soliści, duety oraz zespoły wokalne. Repertuar przedstawiony przez młodzież był bardzo różnorodny - obok tradycyjnych ludowych piosenek znalazły się współczesne utwory w gwarze śląskiej.
Właśnie taką piosenkę zaśpiewał na zakończenie konkursu zespół z Olzy - wyśmiewający telewizyjny serial „Święta wojna” jako obraźliwy dla Ślązaków. Spodobała się ona zgromadzonej publiczności. Zespoły starały się uatrakcyjnić swoje występy m.in. poprzez grę na takich instrumentach jak skrzypce i flety oraz różnorodne rekwizyty. Podczas imprezy wystąpiło również
kółko taneczne ze szkoły w Olzie umilając czas uczestnikom konkursu. Poczęstunek i upominki dla występujących uczniów ufundowała Rada Rodziców przy szkole w Olzie. Organizacją imprezy kierowała Irena Szweda.
kółko taneczne ze szkoły w Olzie umilając czas uczestnikom konkursu. Poczęstunek i upominki dla występujących uczniów ufundowała Rada Rodziców przy szkole w Olzie. Organizacją imprezy kierowała Irena Szweda.
Konkurs odbywa się od 1996 r., po raz pierwszy odbył się w Turzy, w ostatnich latach organizuje go nasza szkoła - mówi Edyta Cogiel, dyrektor Szkoły Podstawowej w Olzie. Jest to najliczniej obsadzony konkurs gminny. Początki były skromne, teraz wszyscy występują w strojach śląskich, uczestnicy starają się rozszerzać repertuar, żeby nie powtarzały się zbyt często te same piosenki. Impreza jest okazją do zapoznania się z tym co robią w innych szkołach w ramach edukacji regionalnej i wymiany doświadczeń. Konkurs ma charakter spotkania tych, którzy lubią śpiewać, mniej ważne są zajęte miejsca. Uczestnicy naszej imprezy często występują potem w wojewódzkim konkursie „Śląskie śpiewanie”. W 1998 r. zespół z naszej szkoły zajął tam drugie miejsce.
Celem przeglądu „Na śląską nutę” jest popularyzacja kultury muzycznej wśród dzieci i młodzieży, kształtowanie poczucia tożsamości regionalnej i przywiązania do rodzinnej ziemi oraz włączenie młodego pokolenia w proces integracji Śląska. Każdy z uczestników - soliści, duety i zespoły - wykonuje dwie piosenki, które mogą pochodzić z rożnych rejonów Śląska. Jury w składzie: Krystyna Okoń z miesięcznika „U nas”, Mirosław Szymanek, dyrektor WOKiR w Mszanie i Danuta Szczypka, wokalistka zespołu „Bawarska kapela” oceniało dobór repertuaru, poziom wykonania, poprawne brzmienie gwary śląskiej i ogólne wrażenie artystyczne - w tym strój ludowy.
Wśród młodszych solistów (klasy I-III) pierwsze miejsce jury przyznało Agnieszce Mice z SP 2 Gorzyce, drugie miejsce zajęła Agnieszka Szydlik z SP Czyżowice a trzecie - Kornelia Kloch z SP Gorzyczki. W starszej grupie wiekowej (klasy IV-VI) wygrała Dominika Rogińska z SP Olza, druga była Anna Lenczyk z SP w Bluszczowie a trzeci - Szymon Staniszewski z SP Rogów. Wśród duetów z młodszej kategorii wiekowej pierwsze miejsce zajęli Ilona Łatka i Szymon Trzaskalik z SP Rogów, drugie - Izabela Nielaba i Magdalena Juraszczyk z SP 2 Gorzyce. W starszej grupie wygrały Patrycja Rogińska i Estera Krótki z SP Olza, drugie miejsce zajęli Elżbieta Markiewicz i Dawid Makosz z SP Gorzyce a trzecie - Martyna Gulec i Tomasz Bańczyk z SP Czyżowice. Wśród zespołów wokalnych Olza wyprzedziła Gorzyce i Gorzyczki.
(jak)
Najnowsze komentarze