Łańcuch przeciw agresji
Łańcuch Dobrej Woli stworzyli uczniowie, którzy wzięli udział w Tygodniu Przeciwko Agresji w szkole podstawowej i gimnazjum w Syryni. Happening zakończył kilkudniowe zajęcia poświęcone temu coraz poważniejszemu problemowi.
Przygotowaniem i realizacją tej inicjatywy zajęli się nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy szkolni, ksiądz proboszcz i katechetki pod kierunkiem dyrekcji obu szkół. Celem tej akcji było uświadomienie uczniom co to jest agresja i przemoc, i jak sobie z nią radzić. Uczestnicy zajęć mogli się dowiedzieć gdzie szukać pomocy w
sytuacji zagrożenia oraz co robić, aby realizując swoje szlachetne cele, nie przegrywać z agresywnym złem.
sytuacji zagrożenia oraz co robić, aby realizując swoje szlachetne cele, nie przegrywać z agresywnym złem.
Jak mówi Joanna Kądziołka, jedna z organizatorek, program akcji dostosowano do poszczególnych grup wiekowych od uczniów najmłodszych klas podstawówki po gimnazjalistów. Dla najmłodszych uczestników przygotowano zajęcia pod hasłem „Agresja, jej przyczyny, skutki i obrona przed nią”. Dzięki aktywnym metodom nauczyli się rozumieć swoje i cudze uczucia, a także rozpoznawać sytuacje konfliktowe oraz radzić sobie z nimi. Zajęcia te prowadzili wychowawcy poszczególnych klas wspierani przez panią pedagog, która dodatkowo prowadziła warsztaty psychoedukacyjne. Ukończeniem działań były prace plastyczne odzwierciedlające ich wyobrażenia na temat poruszanego zagadnienia.
W starszych klasach szkoły podstawowej i gimnazjum odbyły się warsztaty na temat „Agresji powiedz - nie!” Uczniowie uczyli się zachowań asertywnych, które mogą pomóc w rozwiązywaniu konfliktów i są alternatywą dla postawy agresywnej lub uległej. Młodzi ludzie wykonali prace plastyczne, obrazujące ich przemyślenia o agresji. W gimnazjum przeprowadzona została również debata na ten temat.
Tydzień Przeciwko Agresji zakończył się happeningiem, w ramach którego wszyscy uczniowie utworzyli Łańcuch Dobrej Woli. Wykonano też collage „Przeciwstawiam się agresji” a pogadankę na temat miłości bliźniego wygłosił proboszcz parafii w Syryni ks. Piotr Kachel. Uczniowie przedstawili przygotowane wcześniej prezentacje pod hasłem „Agresji powiedz nie!”. Na zakończenie wystąpił Piotr Cybułka, lider zespołu „Poziom 600”, który zaśpiewał razem z uczniami piosenki o miłości i przyjaźni.
Program objął nie tylko dzieci i młodzież obu szkół, ale również rodziców oraz społeczność lokalną z Syryni. Zorganizowano spotkanie z księdzem profesorem Jerzym Szymikiem, podczas którego opowiadał on o miłości i poszanowaniu bliźniego. Uczniowie gimnazjum przedstawili natomiast program artystyczny na ten temat.
(jak)
Najnowsze komentarze