Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Lekcja wiary

30.03.2004 00:00
Kilkuset uczniów uczestniczyło w pieszej pielgrzymce do Turzy Śląskiej.
Przedsięwzięcie było podsumowaniem trzydniowych rekolekcji. W tym roku  były one szczególne ze względu na zbliżającą się koronację obrazu Matki Boskiej Fatimskiej w Turzy Śl. Uroczystość odbędzie się 13 czerwca. Na trasę wyruszyli uczniowie trzech wodzisławskich szkół średnich. Na początku marca pielgrzymowała młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, następnie miejscowego Zespołu Szkół Ekonomicznych, natomiast w ubiegłym tygodniu uczniowie Zespołu Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śl. Jak mówi dyrektor ostatniej z placówek, Marian Drosio, który pielgrzymował wraz z młodzieżą, w pierwszym dniu rekolekcji uczniowie oglądali film poświęcony Matce Boskiej z Fatimy, w drugim uczestniczyli w nabożeństwach kościelnych, natomiast podsumowaniem rekolekcji była właśnie pielgrzymka. Jest to także element wychowawczy, kształtowanie postaw młodego człowieka. Bez odniesienia do wartości duchowych i pewnych ideałów jest to bardzo trudne. Cieszę się, że wielu uczniów to rozumie, o czym świadczy ich obecność - mówi M. Drosio. Rzeczywiście frekwencja była wysoka. Nie spodziewałam się, że obok mnie pójdzie tak wielu uczniów. Myślę, że to bardzo dobry pomysł. Pielgrzymka jest  kulminacją naszych rekolekcji. W Turzy wszyscy spotkamy się na Eucharystii i to mnie bardzo cieszy. Do Matki Boskiej Fatimskiej pielgrzymowałam już wielokrotnie, jednak ta pielgrzymka jest szczególna - twierdzi Magdalena Cichy, uczennica I klasy ZS im. 14 Pułku Powstańców Śl. Zdaniem ks. Bogusława Płonki, proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP, jest to świadectwo wiary każdego z pielgrzymów. Mimo zimna podążają do sanktuarium w Turzy, aby tam powierzyć swoje sprawy Matce Bożej. Przy tej okazji chciałbym także podziękować policjantom, którzy czuwali nad bezpieczeństwem pielgrzymów. Zawsze możemy na nich liczyć - podkreśla ks. proboszcz.
 
(raj)
  • Numer: 14 (218)
  • Data wydania: 30.03.04