środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Matematyczna kołdra

23.03.2004 00:00
Ile materiału potrzeba, aby uszyć kołdrę? Ile samochodów może wjechać na most? - na takie pytania odpowiadali uczestnicy konkursu „Matematyka w praktyce”, który odbył się w gimnazjum i szkole podstawowej w Lubomi. Ponadto w programie Tygodnia Nauk Matematyczno-Przyrodniczych znalazło się wiele innych konkursów i turniejów, w których wzięli udział uczniowie z Lubomi i okolicznych miejscowości.
Naszym celem było zainteresowanie uczniów przedmiotami ścisłymi, matematyczno-przyrodniczymi, które często sprawiają im trudności - mówi Krystyna Suda, dyrektor Szkoły Podstawowej w Lubomi. Pomysłodawczyniami zorganizowania „Tygodnia” są Izabela Szczuka i Beata Kopel. Do udziału w konkursie „Matematyka w praktyce” zaprosiliśmy szkoły podstawowe i gimnazja z okolicznych miejscowości zarówno z powiatu wodzisławskiego jak i raciborskiego oraz rybnickiego. Była to też okazja do integracji społeczności szkolnej oraz pogłębienia umiejętności pracy w grupie. 
 
Tydzień Nauk Matematyczno-Przyrodniczych rozpoczął się od prelekcji dr Romana Franiczka z Akademii Medycznej we Wrocławiu o „Intrygującym świecie drobnoustrojów”. Wykład o bakteriach, wirusach i chorobach, które wywołują cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. Mieli oni okazję obejrzeć pod mikroskopem preparaty w tysiąckrotnym powiększeniu.
 
W międzygimnazjalnym konkursie matematycznym wzięły udział drużyny z Syryni, Kornowaca, Lysek, Rogowa i Lubomi. Najlepsi okazali się gimnazjaliści z Lubomi - Szymon Szryt, Paweł Winkler i Leszek Świerczek. Drugie miejsce zajęła Syrynia a trzecie - Lyski. W takim samym turnieju dla uczniów „podstawówek” wzięło udział aż dziewięć drużyn z Pstrążnej, Rogowa, Gorzyc, Lysek, Krzanowic, Borucina, Syryni, Tworkowa i Lubomi. I tym razem także triumfowali gospodarze, zespół z Lubomi wystartował w składzie Anna Kretek, Mateusz Korzonek i Zuzanna Nowak. Drugie miejsce również zajęli uczniowie z Syryni a trzecie - drużyna z Pstrążnej. Uczestnicy tych konkursów mieli do rozwiązania dziesięć zadań, w których należało zastosować wiedzę matematyczną w praktyce. Okazało się, ze najwięcej kłopotów sprawiło uczniom obliczenie ilości materiału potrzebnego na uszycie kołdry.
 
Uczniowie klas pierwszych Gimnazjum w Lubomi wzięli udział w konkursie na najciekawszą scenkę pod hasłem „Matematyka w życiu codziennym”. Wygrała klasa I b - w zaprezentowanych scenkach uczniowie pokazali obliczanie procentów w sklepie oraz płacy netto i brutto przez osobę poszukującą pracy. Zwycięzcy tego konkursu przygotowali bardzo ładną scenografię i stroje, a w przygotowanie scenki była zaangażowana cała klasa.
 
Podczas tygodnia w szkole można było obejrzeć wystawy „Miasta przyszłości” - futurystyczne wizje wykonane przez uczniów z brył geometrycznych. Wydane zostały gazetki „Kwadracik” dla uczniów szkoły podstawowej i „Matematołek” dla gimnazjalistów. Konkurs na plakat matematyczny „Reklama z czworokątem” wygrał Marcin Elsner.
 
Przeprowadzono też szkolny konkurs przyrodniczy, by wyłonić „Liderów Przyrody” w poszczególnych klasach. Zostali nimi: Anna Kretek, Sandra Gaida i Katarzyna Sekuła. Gimnazjaliści wzięli udział w konkursie na najciekawszy plakat ekologiczny. Wygrali go uczniowie z kl. II b - Maria Kretek, Mirosława Nagrodzka i Andrea Głowala.
 
W ramach „Tygodnia” odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur 2004”, w którym wystartowało 50 uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Wśród gimnazjalistów przeprowadzono eliminacje do turnieju o tytuł „Żaka-Prymusa” z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Uczestnicy odpowiadali na pytania z matematyki, fizyki, chemii, geografii, biologii i informatyki. Zwyciężył Szymon Szryt przed Mateuszem Lazarem i Michaliną Pytlik. Reprezentować będą oni Gimnazjum w Lubomi podczas konkursu o tytuł „Żaka-Prymusa”, który odbędzie się w maju.
 
Program Tygodnia Nauk Matematyczno-Przyrodniczych był bardzo bogaty, uczestnicy konkursów otrzymali dyplomy a najlepsi nagrody ufundowane przez wójta Czesława Burka oraz sołtysa Lubomi Serafina Ździebko.
 
(jak)
  • Numer: 13 (217)
  • Data wydania: 23.03.04