środa, 29 maja 2024

imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma

RSS

Przy pełnej sali

09.03.2004 00:00
Wystawa slajdów Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów udowodniła, że niewielka gmina jaką jest Mszana może przyciągnąć mieszkańców z sąsiednich miejscowości.
Pokaz zatytułowany „Mongolia - w kraju Czyngis-Chana” obejrzało ponad sto osób, wśród nich byli także mieszkańcy Jastrzębia i Rybnika. Małżeństwo z Warszawy przedstawiło Mongolię nie tylko jako kraj zielonych stepów i piaszczystych wydm pustyni Gobi. Zdjęcia wykonane przez nich przybliżają również architekturę starych klasztorów buddyjskich oraz kulturę i tradycje koczownicze Mongołów. Nieodłącznym elementem pokazu jest muzyka etniczna oraz szczegółowy komentarz. On jest bardzo ważny - mówi Katarzyna Mazurkiewicz. Przybliża odbiorcy poszczególne miejsca i wprowadza w klimat konkretnego kraju. Oczywiście podobne zdjęcia można oglądać w inny sposób, jednak uważam, że najważniejszy jest kontakt z żywym człowiekiem, który był na miejscu i mówi o tym co widział.
 
Przedsięwzięcie odbyło się dzięki zaangażowaniu dyrekcji domu kultury w Mszanie oraz Krzysztofa Łapki, pracownika miejscowego magistratu. Przed laty słuchałem audycji w radiowej „Trójce”, w której Katarzyna Mazurkiewicz opowiadała o swoich podróżach. Osobiście spotkałem się z nią w Głuchołazach przy okazji zjazdu sympatyków czasopisma „Góry i Alpinizm”. Wówczas pomyślałem, że warto zaprosić ją wraz z mężem do Mszany - wspomina K. Łapka. Należy dodać, że podobne pokazy odbyły się w ubiegłym tygodniu w Rybniku, w Skrzyszowie (tematem prezentacji były tutaj Indie) i Raciborzu.
 
(raj)
  • Numer: 11 (215)
  • Data wydania: 09.03.04