Prawo dla każdego
WEJDZIE W ŻYCIE
Budżet. ryczałty samochodowe
Wzrosną stawki dla pracowników
Od 1 marca br. zmieni się wysokość ryczałtów samochodowych, przysługujących jako zwrot kosztów przejazdu samochodem pracownika w podróży służbowej.
Na mocy rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. nr 236, poz. 1990), pracownikom tym przysługuje zwrot kosztów przejazdu własnym samochodem.
Nowe stawki ryczałtów:
0,4894 dla samochodu o pojemności skokowej do 900 cm3
0,7846 dla samochodu o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3
0,2161 dla motocykla
0,1279 dla motoroweru
Na wniosek pracownika pracodawca może bowiem wyrazić zgodę na przejazd w podróży samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem niebędącym własnością pracodawcy. Od 2004 r. stawki za jeden km przebiegu ulegają corocznie zmianie w stopniu odpowiadającym planowanemu średniorocznemu wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem przyjętemu w ustawie budżetowej na dany rok.
5 lutego opublikowana została ustawa budżetowa na 2004 r. z dnia 23 stycznia 2004 r. (Dz.U. nr 17, poz. 167). Wspomniany wskaźnik wynosi 102,0 proc. Pracodawca może ustalić stawkę za 1 km przebiegu, jednak nie może ona przekraczać wysokości zawartych w tabeli.
Zmiana następuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została ogłoszona w Dzienniku Ustaw ustawa budżetowa na dany rok, a więc od 1 marca br. Określone w ten sposób wysokości zwrotu kosztów przejazdu z tytułu podróży służbowej podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego.
Wiesława Moczydłowska
„Gazeta Prawna”
WESZŁO W ŻYCIE
Pałka w rękach strażnika
Strażnik gminny może użyć pałki lub paralizatora jedynie po uprzednim wezwaniu danej osoby do zachowania zgodnego z prawem i po uprzedzeniu jej, iż może użyć środków przymusu bezpośredniego.
Dotychczas prawo strażników gminnych do użycia środków przymusu bezpośredniego regulowały przepisy obowiązujące w Policji. Stwarzało to jednak wiele wątpliwości interpretacyjnych. W obowiązującym od 6 lutego br. nowym rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 27 stycznia br. (Dz.U. nr 18, poz. 169), określono przypadki i sposób użycia przez strażników gminnych i miejskich: siły fizycznej, kajdanek, pałki obronnej wielofunkcyjnej, psa obronnego, paralizatorów elektrycznych oraz ręcznych miotaczy gazu.
Marek Kobylański
„Gazeta Prawna”
Najnowsze komentarze