Znani nie tylko w Polsce
Wodzisławska Delegatura Automobilklubu Śląskiego, działająca od 1970 r. ma w swoim dorobku wiele sukcesów. Jej członkowie są widoczni podczas wielu imprez caravaningowych i to nie tylko w kraju, ale również za granicą. Aktywna jest również działalność związana z ratownictwem drogowym.
Do 1970 r. wodzisławscy członkowie Automobilklubu Śląskiego należeli do kół działających w innych miejscowościach naszego regionu. W końcu dojrzała inicjatywa powołania własnej delegatury. I od ponad 30 lat wodzisławscy miłośnicy turystyki samochodowej prowadzą aktywną działalność. Obecnie delegatura liczy około 130 członków.
Jesteśmy widoczni i znani w kraju a także za granicą - mówi prezes Józef Kłosok. Mamy duże osiągnięcia w Mistrzostwach Polski w Jeździe Samochodem z Przyczepą. Już po raz czwarty organizujemy w tym roku w Ustroniu-Lipowcu Ogólnopolski Konkurs Caravaningu na zlecenie PZMot w stanicy harcerskiej Hufca Ziemi Wodzisławskiej. Jest to jednocześnie ogólnopolskie otwarcie sezonu turystycznego i pierwsza eliminacja Mistrzostw Polski w Jeździe Samochodem z Przyczepą. To największa impreza caravaningowa w kraju, bierze w niej udział około 170-180 załóg i ponad 500 osób. Przyjeżdżają tutaj miłośnicy turystyki samochodowej ze Śląska, Poznania, Częstochowy, Warszawy, Łodzi, Kędzierzyna-Koźla, Wrocławia, Bydgoszczy czy Starachowic. Nikt nie pobił dotąd naszego zlotu pod względem liczby uczestników. W tym roku ta impreza odbywać się będzie od 20 kwietnia do 3 maja. Biorą w niej udział całe rodziny. Oprócz konkursów ze znajomości regionu, bezpieczeństwa w ruchu drogowym czy pierwszej pomocy medycznej odbywają się różnorodne gry i zabawy.
Podczas imprezy w Lipowcu odbywa się pierwsza eliminacja do Mistrzostw Polski w Jeździe Samochodem z Przyczepą. Zawodnicy muszą pokonać samochodem z przyczepą kempingową przygotowany tor przeszkód, wykazać się umiejętnościami manewrowania takim zestawem. Okazuje się, że członkowie wodzisławskiej Delegatury Automobilklubu Śląskiego są w tym mistrzami. Już po raz czwarty z rzędu okazali się najlepsi w kraju zdobywając drużynowe mistrzostwo Polski. Dokonali tego Dariusz Jajko, Adam Jako, Janusz Kiwior, Krzysztof Stachlik i Leon Błażejak. W klasyfikacji indywidualnej mistrzem Polski w 2002 r. był Dariusz Jajko, I wicemistrzem Jacek Pitera a II wicemistrzem Adam Jajko. Rok później tytuły wicemistrzowskie zdobyli Dariusz Jajko i Adam Jajko.
Mamy około 60 załóg czynnie uprawiających caravaning - mówi prezes Kłosok. W zeszłym roku wzięli oni udział w 33 imprezach, w tym 4 zagranicznych, takich jak światowy zlot w Belgii i europejski zlot na Węgrzech oraz Adria Rally w Chorwacji i Daria Rally w Czechach. Często 60-70% polskiej ekipy w takich imprezach stanowią wodzisławscy caravaningowcy, nie ma zlotu w Polsce, na którym nie bylibyśmy obecni. Najstarszym aktywnym caravaningowcem jest Jerzy Krzyżak, ojciec prezydenta miasta.
Drugą dziedziną działalności wodzisławskiej delegatury jest ratownictwo drogowe. Uprawnienia ratowników drogowych PZMot. mają 24 osoby. Każdy z nich przeszedł 30 godzinny kurs ratowników nabywając umiejętności odpowiedniego zabezpieczenia miejsca wypadku i udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy ratownik posiada odpowiednie oznakowanie samochodu przy pomocy znaczka-nalepki oraz kamizelkę ratowniczą z odblaskowymi naszywkami a część z nich również specjalne kombinezony i apteczki.
Ratownicy muszą się cały czas szkolić - tłumaczy Jerzy Wolniak odpowiedzialny w wodzisławskiej delegaturze za bezpieczeństwo ruchu drogowego. Organizowane są więc rajdy szkoleniowe, startujemy też w mistrzostwach okręgu i kraju ratowników drogowych. Podczas takich rajdów przeprowadzane są testy z udzielania pierwszej pomocy i przepisów ruchu drogowego, organizowane są też jazdy z pozorowanymi wypadkami drogowymi. Dzięki dobrej współpracy ze strażą pożarną oraz firmą Fire-System możemy przeprowadzać nawet pozorowane pożary, ucząc ratowników zachowania się w takich przypadkach. Większość kierowców widząc wypadek tylko się gapi, lub jak najszybciej przejeżdża obok. A powinni oni wiedzieć jak zachować się w takiej sytuacji i udzielić pierwszej pomocy.
Automobilklub poza tym zajmuje się doskonaleniem umiejętności kierowców, podnoszeniem kwalifikacji swoich członków. Do tradycyjnych imprez cieszących się dużym zainteresowaniem, które organizuje wodzisławska Delegatura jest nawigacyjny Rajd Turystyczny w Poszukiwaniu Wiosny. Odbywa się on w marcu a uczestnicy muszą się wykazać dobrą umiejętnością orientacji w terenie przy pomocy mapy i otrzymanych wskazówek. W skład obecnego zarządu Delegatury wchodzą: Józef Kłosok - prezes, Dariusz Jajko - wiceprezes, Halina Duda - skarbnik, Grzegorz Duda - sekretarz, Jerzy Wolniak - członek do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego, Zbigniew Cwołek - członek do spraw turystyki, Józef Waler - kronikarz, Mariusz Czech, Edward Warzecha, Franciszek Pyszny i Alojzy Lanuszny. Klub mieści się przy ul. 26 Marca 112 (tel. 4553565), spotkania członków odbywają się w czwartki od godz. 16.30. Uczestniczy w nich zawsze co najmniej kilkanaście osób, które spędzają wspólnie czas dyskutując o sprawach klubu i swoim hobby - turystyce samochodowej.
(jak)
Najnowsze komentarze