Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Z diabłami i Herodem

27.01.2004 00:00
Już po raz siódmy odbył się Przegląd Szkolnych Widowisk Bożonarodzeniowych „Radlińskie Betlejki”. Ten konkurs zapoczątkowany przez dyrektora Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Radlinie Piotra Cybułkę cieszy się coraz większym zainteresowaniem a uczestniczące w nim zespoły przygotowują coraz bardziej różnorodne przedstawienia na temat Bożego Narodzenia. Obok tradycyjnych jasełek prezentowane są widowiska o bardzo nowoczesnej formie.
Radliński finał poprzedziły przeglądy widowisk jasełkowych w Raciborzu, gdzie wystąpiło 25 zespołów, Rybniku gdzie zaprezentowały się 23 zespoły i Wodzisławiu z udziałem 13 zespołów - mówi Piotr Cybułka. Ich laureaci przedstawili swoje widowiska w Radlinie, uzyskując wyróżnienia. Celem „Betlejek” jest kultywowanie obrzedów i zwyczajów, związanych z Bożym Narodzeniem, wychowywanie młodego pokolenia w duchu szacunku dla wartości chrześcijańskich, tradycji narodowych, regionalnych i rodzinnych. Cieszę się, że przegląd ten z małej imprezy tak się rozrósł w ciągu tych kilku lat. Podczas prezentacji spektakli jasełkowych w radlińskim MOK-u panuje szczególna atmosfera. Przyjeżdżają tutaj zespoły nawet z bardzo odległych miejscowości, chcą się zaprezentować w Radlinie.
 
W tym roku w eliminacjach wzięło udział 40 zespołów, których występy oceniało jury w składzie: Irena Sauer - przewodnicząca, Janusz Majewski, ks. Mieczysław Kroemer, Urszula Sitek i Marian Bednarek. Każda z grup miała na zaprezentowanie się 20-30 minut.
 
„Komisja stwierdza, że w stosunku do lat ubiegłych jest wiele nowych pomysłów przedstawienia fenomenu Bożego Narodzenia, tak pod względem wyboru tekstu, plastyki, obrazu scenicznego oraz przekazu muzycznego - czytamy w werdykcie jury. - Wyrażamy pełen podziw dla sprawnej organizacji Przeglądu i stwarzanie serdecznej atmosfery dla jego uczestników.”
 
Jednak jurorzy skierowali także swoje uwagi do osób przygotowujących występujące w „Betlejkach” zes-poły. To pomoże im przy opracowywaniu kolejnych spektakli. Jury oceniało występujące grupy w kilku kategoriach wiekowych. Pierwsze miejsce wśród przedszkoli zajęło Niepubliczne Przedszkole Sióstr Służebniczek NMP w Chorzowie, a drugie - Przedszkole nr 3 w Radlinie. W grupie szkół podstawowych zwyciężył „Teatrzyk pod Cebulą” z SP 4 w Cieszynie. Drugie miejsce zajęły SP 21 w Wodzisławiu Śląskim i SP 18 w Rybniku-Boguszowicach, a trzecie - SP 7 w Pszczynie-Ćwiklicach i zespół z Parafii pod wezwaniem św. Augustyna i Domu Kultury w Borucinie. Jury przyznało też wyróżnienia dla SP 4 w Radlinie za przedstawienie tradycji Bożego Narodzenia na tle aktualnych wydarzeń w świecie, SP 13 w Raciborzu za plastykę i grę aktorską w scenie w Pałacu Heroda, SP w Kończycach Wielkich za sceniczne zobrazowanie przygotowania się świata przyrody i ludzi na przyjście Zbawiciela, SP
 
Gołkowice za artystyczną analizę problemu czy jest możliwe szczęście bez Boga oraz dla Patryka Mrozka z Domu Kultury w Borucinie za artystyczną kreację postaci Heroda.#nowastrona#
 
Wśród gimnazjalistów pierwsze miejsce zajęła grupa z filii Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Wodzisławiu przy SP 16 w Zawadzie. Drugie miejsce przyznano Gimnazjum w Pszowie i Gimnazjum nr 4 w Raciborzu a trzecie - Gimnazjum w Syryni i Gimnazjum w Czyżowicach. Wyróżnienia otrzymały: Gimnazjum w Gołkowicach za wartości muzyczne w programie jasełkowym „Dla Ciebie”, Dom Dziecka w Kończycach Wielkich za ciekawy wizualny przekaz ludzkich tęsknot za ciepłem, życzliwością i rodzinnym szczęściem a Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Knurowie za przekaz śląskich tradycji bożonarodzeniowych w rodzimej gwarze.
 
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła Grupa Młodzieżowa przy Parafii pod wezwaniem św. Mikołaja w Lublińcu, drugie miejsce zajęła Grupa Młodzieżowa przy Parafii pod wezwaniem Św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej a trzecie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie.
 
W kategorii szkół specjalnych pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum w Radzionkowie, drugie - Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu a trzecie - Szkoła Podstawowa w Radzionkowie.
 
Przedstawiciele najlepszych grup teatralnych otrzymali „Betlejkowe Gwiazdki”, które wręczono podczas koncertu laureatów. Wystąpiły w nim „Wesołe Słoneczka” z przedszkola Sióstr Służebniczek NMP z Chorzowa, „Teatrzyk pod Cebulą z SP 4 w Cieszynie, grupa z zawadzkiej filii OPP w Wodzisławiu oraz Zespół Szkół Specjalnych w Radzionkowie.
 
Podczas tego koncertu sala widowiskowa radlińskiego MOK-u była wypełniona publicznością. Entuzjastycznie przyjęła ona występ zespołu z Zawady. Dowcipny spektakl rozpoczynający się od sceny w ... piekle wywoływał salwy śmiechu. Oklaskami nagrodzono przedstawienie przedszkolaków z Chorzowa, które miało dydaktyczną wymowę. Widowisko zaprezentowane przez „Teatrzyk pod Cebulą” nawiązywało do folkloru górali cieszyńskich - narodzone Boże Dzieciątko witali beskidzcy pasterze swoimi piosenkami i tańcami. Kończący koncert laureatów spektakl uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Radzionkowie „Stwarzanie świata” wywołał zachwyt widzów. Fosforyzujące farby w odpowiedni sposób oświetlane dawały ciekawe efekty wizualne a poparte zostały grą aktorską i muzyką.
 
Organizatorami „Radlińskich Betlejek” są: Ognisko Pracy Pozaszkolnej, Miejski Ośrodek Kultury w Radlinie, Urząd Miasta Radlin, powiat Wodzisławski i Parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Radlinie-Biertułtowach. Przegląd sponsorowały kopalnia „Marcel”, Elektrociepłownia „Marcel” w Radlinie i Foto-Gawęda a patronat medialny objęły „Nowiny Wodzisławskie”, Radio 90 FM i telewizja „Kanon”.
 
(jak)
  • Numer: 5 (209)
  • Data wydania: 27.01.04