środa, 8 maja 2024

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

W skrócie - powiat wodzisławski

17.12.2003 00:00

POWIAT

  • Grupa młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych przebywała we włoskim mieście Fondi. Do wyjazdu w ramach wymiany młodzieży wytypowano 10 uczniów z naszego powiatu. Początkowo kontakty z władzami Fondi prowadziły władze Wodzisławia Śl., jednak przedstawiciele włoskiego miasta zainteresowani byli wymianą starszej młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych. Zarząd Powiatu przystał na propozycję przejęcia tej wymiany i postanowił potraktować ją jako nagrodę dla najlepszych uczniów klas maturalnych. Władze Fondi, oprócz kontaktów młodzieży, są zainteresowane nawiązaniem współpracy gospodarczej, dlatego też do Włoch, oprócz naczelnika Wydziału Oświaty i Kultury wodzisławskiego starostwa Donaty Malińskiej, w celu omówienia możliwej współpracy pojechał wicestarosta Józef Żywina. Wyjazd finansowała strona włoska, delegacja polska opłaciła jedynie część samego przejazdu.
  • Temat ośrodka zdrowia w Lyskach jest ciągle otwarty. W ubiegłym tygodniu o przyszłości placówki dyskutowali radni gminy Lyski oraz sołtysi. Ich zdaniem ośrodek zdrowia, a przede wszystkim poradnia ginekologiczna musi istnieć nadal. Przeciwne likwidacji ośrodka zdrowia w Lyskach jest także rybnickie starostwo powiatowe. Grzegorz Gryt, wójt Lysek, ma nadzieję, że poradnia nadal będzie funkcjonować na terenie gminy. Z kolei radny powiatu wodzisławskiego, Piotr Cybułka, który jest głównym obrońcą ośrodka, uważa, że jego istnienie ma sens tylko w strukturach ZOZ-u.
  • Starostwo Powiatowe wspólnie z firmą doradczą „Ecopol Consult” dla firm z terenu powiatu wodzisławskiego zorganizowało bezpłatne seminarium pt. „Program Rozwoju Przedsiębiorstw Eksportowych”. Szkolenie jest wyrazem zainteresowania powiatu rozwojem przedsiębiorczości na naszym terenie oraz jednym z efektów współ-pracy gospodarczej pomiędzy powiatem wodzisławskim a powiatem Recklinghausen. W trakcie seminarium przedsiębiorcy mieli możliwość zapoznania się z ofertą, dotyczącą współpracy z firmami z terenu Unii Europejskiej. Jak zapewniają organizatorzy, tego typu przedsięwzięcia w dalszym ciągu będą realizowane.

WODZISŁAW

  • W siedzibie „Samoobrony” przy ul. Kubsza 28c (IV piętro) działa bezpłatne biuro prawno-interwencyjne. Można tam uzyskać porady prawne, doradztwo finansowe oraz pomoc przy wypełnianiu formularzy PIT. Organizatorzy zapewniają także interwencję w imieniu zainteresowanego w Urzędzie Pracy, ZUS czy Urzędzie Skarbowym.
  • „Zamek wodzisławski i jego właściciele”, to tytuł nowej publikacji, której autorami są archeolodzy Mirosław Furmanek i Sławomir Kulpa. Prace nad jej przygotowaniem trwały około pięciu lat. W książce jest mowa o faktach, mających miejsce pomiędzy XIII w. a drugą połową XVIII w. Publikacja ma odpowiedzieć na wiele pytań, które do tej pory były owiane tajemnicą. Liczy sobie ponad 100 stron, zawiera 126 rycin, a także tablice genealogiczne rodów omawianych w pracy. Wydawcą jest wodzisławskie muzeum. Część środków przekazał Urząd Miasta. Udział w powstaniu publikacji ma także starostwo powiatowe.
  • Prezydent miasta zapoznał się efektami pracy kilkudziesięciu studentów Katedry Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Uczestniczą oni w konkursie, którego problematyka związana jest z poszukiwaniem nowych kierunków rozwoju typowo miejskiej struktury na terenach położonych w śródmieściu Wodzisławia Śląskiego, w sąsiedztwie Starego Miasta i ulic Witosa, Pszowskiej i Jastrzębskiej. Konkurs zorganizowały wspólnie Urząd Miasta oraz Politechnika Śląską. Jury złożone z przedstawicieli władz miasta oraz wspomnianej katedry wybierze najlepszą pracę nadając jej tytuł Grand Prix wraz z nagrodą miasta oraz wybierze prace, którym zostaną nadane honorowe wyróżnienia pierwszego i drugiego stopnia.
  • 18 grudnia o godz. 15. 00, w filii Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej na os. XXX-lecia, odbędzie się finał konkursu wiedzy organizowanego na zasadach telewizyjnej rywalizacji „Jeden z dziesięciu”.
  • 18 grudnia o godz. 10.00, w wypożyczalni dla dzieci i młodzieży miejscowej biblioteki, rozpocznie się tradycyjna „Godzina Radości”. Tym razem spotkanie z najmłodszymi będzie szczególne, bowiem odbywać się będzie pod świątecznym tytułem: „Cud Bożego Narodzenia”. Przedstawienia zaprezentują uczniowie SP 9 i SP w Gorzyczkach. Tego samego dnia o godz. 15.00 swoje kolędowe spotkanie, w dziale muzycznym biblioteki, organizują członkowie Polskiego Związku Niewidomych.
  • 18 grudnia o godz. 17.30 w MOK „Centrum” rozpocznie się „Złoty Trzos” - impreza podsumowująca współpracę finansową firm z miejscowym domem kultury. Wystąpią m.in. zespoły: „Miraż”, „Impuls” oraz „Spin”, a także Zespół Pieśni i Tańca „Vladislavia”.
  • 19 grudnia o godz. 16. 00 w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia rozpocznie się koncert kolęd w wykonaniu uczniów tej placówki oraz zaproszonych gości.
  • Numer: 51/52 (203/204)
  • Data wydania: 17.12.03