Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Zdrowia nigdy za wiele

03.12.2003 00:00
Już po raz IV odbyły się „Dni promocji zdrowia w Pszowie”

Przez trzy dni główna sala widowiskowa w Miejskim Ośrodku Kultury służyła jako kilkanaście gabinetów lekarskich aby świadczyć wszelkie usługi i porady  dla wszystkich zainteresowanych. Jesteśmy wdzięczni tym wszystkim, którzy zaangażowali się w nasze dni promocji poświęcając swój czas - Ryszard Zapał, burmistrz miasta dziękował wszystkim lekarzom i osobom, które brały udział  w tegorocznych dniach promocji zdrowia. Widzimy, że jest to potrzebne ludziom. Dla niektórych czasami jest to jedyna okazja aby sprawdzić swój stan zdrowa. Cieszymy się, że nasze starania okazały się owocne i tak wielu specjalistów chce z nami współpracować z każdym kolejnym rokiem przybywa nam coraz więcej rodzajów badań - wyjaśnia K. Brachmańska, koordynator i pomysłodawca dni zdrowia.

W IV „Dniach promocji zdrowia” można było m.in. zmierzyć sobie ciśnienie, poziom cukru we krwi, wydolność mięśnia sercowego, sprawdzić swoją pamięć, wykonać badania na poziom cholesterolu, morfologię, antygen, HBS. Organizowanie takich dni jest bardzo dobrym pomysłem. Właśnie jestem bo badaniu cukru i cholesterolu. Trochę zawyżony ale to pewnie stres - z uśmiechem na twarzy mówi Maria Wilczyńska, która na badania przyszła wraz z wnukiem.

Ciśnienie w normie, cukier w normie, diabetolog może być. Jak na mój wiek jest bardzo dobrze. Dlatego, że czynnie pływam i jeżdżę na rowerze. Myślę, że tego typu badania są bardzo potrzebne. Tutaj człowiek przychodzi jako „zdrowy pacjent”, do lekarza udajemy się jedynie jak nam coś dolega. Warto czasem pomyśleć o zdrowiu nie tylko wtedy gdy jesteśmy chorzy, bo potem może być już za późno. Systematycznie uczęszczam na każde dni promocji zdrowia -  wyznaje Jan Siodmok.

Wiele badań można było wykonać bezpłatnie, a te za które trzeba było zapłacić nie przekraczały nawet 40 złotych. Porady specjalistyczne wszelkiego rodzaju były nieodpłatne a osoby zainteresowane mogły zasięgnąć informacji u takich specjalistów jak: laryngolog, pulmonolog, kardiolog, psycholog, ortopeda, neurolog czy ginekolog oraz wielu innych.  Obok konsultacji i badań specjalistycznych, na dniach promocji zdrowia nie zabrakło również medycyny niekonwencjonalnej: irydologii, elektropunktury, ziołolecznictwa medycyny chińskiej czy seansów zdrowotnych pod piramidą. Przed wejściem do piramidy trzeba zrobić pomiar długości aury (0-10 metów red.). Długość aury tracimy poprzez szkodliwe promieniowanie kineskopów z telewizorach i monitorach komputerowych, ale również niektórych roślin np. fikusów. I właśnie piramida służy do tego aby wydłużyć naszą aurę - wyjaśnia Jan Klima radiesteta z radlińskiego stowarzyszenia radiestetów. Zajmuje się on również chronoterapią, czyli uzupełnianiem kolorów. Do koloroterapii jest bardzo dużo chętnych. Są osoby, które wiedzą na czym polega ta terapia, ale są również tacy, którzy mają kontakt z „kolorami” po raz pierwszy. Koloroterapia polega na uzupełnieniu kolorów w organizmie. Brak jednego lub wielu kolorów sprawia że mamy bóle kręgosłupa, kłopoty z sercem i wiele innych dolegliwości. Poprzez światło z różnymi kolorowymi filtrami uzupełnia się odpowiednie kolory - dodaje Helena Filip, która asystuje radlińskiemu radiestecie.

Jednocześnie podczas badań i konsultacji odbywało się wiele wykładów, poświęconych problematyce narkomanii, AIDS, anoreksji i profilaktyce uzależnień. Organizatorzy przygotowali również imprezy towarzyskie: w bibliotece można było oglądać wystawę fotograficzną „Zdrowe dziecko - szczęściem życia” czy występy sceniczne uczniów szkół podstawowych.

Robert Steuer

  • Numer: 49 (201)
  • Data wydania: 03.12.03