Wtorek, 21 maja 2024

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

Prawo dla każdego

26.11.2003 00:00
Emerytura po rencie.
Ponowne przeliczenia- Czas składać wnioski o wyższe świadczenia

W wyniku wystąpień rzecznika praw obywatelskich oraz licznych sygnałów, w tym także czytelników, renciści mają możliwość obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego według korzystniejszych zasad.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski rencistów, którzy po osiągnięciu wieku emerytalnego mają prawo do ponownego przeliczenia świadczeń. Zgodnie z ustawą z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 162, poz. 1118 z późn. zm.), osoby ubiegające się o emeryturę mogą wystąpić o jej obliczenie na podstawie zarobków z ostatnich 10 lat poprzedzających datę złożenia wniosku o emeryturę lub też z 20 lat wybranych z całego okresu aktywności zawodowej. Nowe zasady są szczególnie korzystne dla rencistów, którzy mieli przyznane świadczenia przed 1 września 1997 r.

Zarówno wysokość emerytury, jak i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (lub niezdolności do samodzielnej egzystencji) były ustalane według tych samych stawek procentowych. W przypadkach wydania przez ZUS decyzji o przyznaniu emerytury, osoby pobierające renty nic nie zyskiwały na wysokości świadczenia. Z tego powodu nie zgłaszały one formalnych wniosków o przyznanie emerytury.

Obecnie, zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 29 października 2002 r. (sygn. akt III UZP 7/02), część socjalna emerytury wynosząca 24 proc. obliczana jest na podstawie kwoty bazowej obowiązującej w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę przez rencistę. Z takiej możliwości mogą korzystać osoby, które były uprawnione do renty po wejściu w życie reformy emerytalnej. Aby z niej skorzystać, należy zgłosić wniosek o obliczenie tej części socjalnej emerytury. Osoby, które tego nie zrobiły, bo ZUS twierdził, że wysokość ich świadczenia nie ulegnie zmianie, mogą uczynić to obecnie.

Rencista zgłaszający wniosek o przyznanie emerytury ma prawo ustalić podstawę wymiaru na nowo według aktualnie obowiązujących zasad. Tym samym nie tylko tzw. część socjalna zostanie ustalona od nowej kwoty bazowej, ale także podstawa wymiaru emerytury, będąca podstawą do obliczenia okresów składkowych i nieskładkowych.

Bożena Wiktorowska
„Gazeta Prawna”

Już za tydzień:
Darowizna na wypadek śmierci
  • Numer: 48 (200)
  • Data wydania: 26.11.03