Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Rubinowy jubileusz

05.11.2003 00:00
40-lecie działalności obchodził Zespół Szkół Gimnazjalnych,  jedyna szkoła średnia w mieście.
Historia

Historia Zespołu Szkół w Pszowie sięga roku 1963, kiedy to decyzją Ministra Oświaty powołano w Wodzisławiu Śląskim Zasadniczą Szkołę Zawodową dla dorosłych. Pierwotną siedzibą szkoły był budynek I Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śląskim. Pierwszym dyrektorem został Franciszek Wajda, który pełnił tę funkcję tylko rok. Jego miejsce zajął Henryk Mendyka, który sprawował funkcję dyrektora do roku 1975. Za jego kadencji szkoła została przeniesiona do Radlina (Obszary) w roku 1965, gdzie istniała 28 lat. W radlińskim Zespole Szkół dyrektorami zostali jeszcze Roman Lubszczyk (1975-1980) i Antoni Szczyra (1980-1992). W roku 1978 zmieniono nazwę szkoły na Zasadniczą Szkołę Zawodową nr 2. Na rok przed przeniesieniem szkoły do Pszowa otworzono pierwsze Liceum Zawodowe. Od 1993 roku do chwili obecnej szkoła mieści się w budynku po byłej przyzakładowej szkole górniczej KWK „ANNA” w Pszowie. W 1994 roku otworzono Technikum Samochodowe na podbudowie szkoły zasadniczej, a w 1997 roku Technikum Samochodowe na podbudowie szkoły podstawowej, zaś w 1999 roku Liceum Techniczne. Pierwsi maturzyści zasiedli do egzaminu dojrzałości w 1996 roku. Rok później szkoła doczekała się kapitalnego remontu. Pierwszym dyrektorem w Pszowie była Halina Balicka (1992-1996), jej miejsce zajęła Agnieszka Stokłosa (1996-2001). Obecnie tę funkcję sprawuje Grażyna Szweda, która jest jednocześnie siódmym dyrektorem Zespołu Szkół.

Dzisiaj

W 2002 roku w wyniku reformy edukacji powstają klasy liceum profilowanego oraz zmieniona zostaje nazwa na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie. W szkole funkcjonuje już: grupa teatralna, czytelnia internetowa, koło fotograficzne, klub europejski i dziennikarski. Szkoła odnosi wiele sukcesów m.in.: grupa teatralna w różnych przeglądach i konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich, w turniejach umiejętności fryzjerskich, konkursach historycznych i w zawodach dla krawcowych i mechaników.     

W ciągu 40 lat swego istnienia szkoła kształciła w zawodach: mechanik samochodowy, lakiernik samochodowy, blacharz samochodowy, fryzjer, krawiec, dziewiarz, elektromechanik, monter rtv, ślusarz, malarz, laborant, instalator c.o., aparatowy przetwórstwa mięsa, tapicer, introligator, fotograf, zegarmistrz, złotnik, kamieniarz, szewc, kominiarz, ciastkarz, piekarz, modystka, kuśnierz.

W latach 1963-2003 mury szkoły opuściło około 10 200 absolwentów, w tym 9 400 absolwentów szkół zasadniczych oraz  800 (od 1996 roku) absolwentów szkół średnich. Obecnie w szkole kształci się 762 uczniów.

Jubileusz

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęto tradycyjnie mszą św. w bazylice Matki Boskiej Uśmiechniętej. Po nabożeństwie goście ze Starostwa Powiatowego, Kuratorium Oświaty oraz Urzędu Miasta, zostali zaproszeni na uroczystą akademię połączoną z występem grupy teatralnej. Jubileusz szkoły połączono z powiatowymi obchodami Dnia Edukacji Narodowej.

Grono pedagogiczne i zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło emerytowanych i byłych pracowników placówki w godzinnym spektaklu mogli poznać i powspominać dawne czasy. Uczniowie należący do grupy teatralnej, prowadzonej przez Mirelę Chodyko, w sposób nostalgiczny, ale i śmieszny przestawili koleje losów, jakie przeżywali pracownicy i uczniowie tej placówki. Później zaproszeni goście mogli zwiedzić m.in. pracownię i salę, gdzie kształcą się przyszli mechanicy samochodowi, czytelnię internetową oraz podziwiać fotografie wykonane przez uczniów należących do koła fotograficznego działającego w szkole.

Robert Steuer
  • Numer: 45 (197)
  • Data wydania: 05.11.03