Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Opodatkowane szkody

05.11.2003 00:00
Zgodnie z obowiązującą nowelizacją ustawy o podatku dochodowym, osoby, które otrzymają w wyniku ugody odszkodowanie za mienie zniszczone w wyniku szkód górniczych muszą od tego zapłacić podatek. Wielu poszkodowanych jest tym zaskoczonych, nikt bowiem im o tym nie powiedział.
Zmianę w ustawie podatkowej Sejm przyjął w lipcu ubiegłego roku, tylko dwóch posłów głosowało przeciw nowym przepisom. Do artykułu 21 ustawy wprowadzono podpunkt przewidujący, ze odszkodowania wypłacone na podstawie ugód i umów stanowią przychód, a więc należy od nich zapłacić podatek dochodowy. Tylko odszkodowania wypłacane na podstawie wyroków sądowych nie podlegają opodatkowaniu. Nowe przepisy weszły w życie z początkiem 2003 r., ale bardzo wielu zainteresowanych o tym nie wie. Poszkodowani, którzy jeszcze ugód z kopalniami nie podpisali mogą się od tego powstrzymać, ci którzy nie chcąc przedłużać procedury poszli na ugodę a nawet otrzymali część pieniędzy są już w trudnej sytuacji. Przepisy obowiązują i podatek zapłacić trzeba.

Sami parlamentarzyści z naszego regionu pytani przez poszkodowanych o motywy tej nowelizacji ustawy podatkowej nie wiedzą, że taki przepis obowiązuje - mówi Czesław Karwot, przewodniczący Stowarzyszenia Mieszkańców Terenów Górniczych. Twierdzą, że to dopiero projekt, nie przyjmują do wiadomości, że nowelizacja dotyczy również szkód górniczych. To jest kompromitujące, posłowie nie wiedzą co przegłosowali. Tymczasem urzędy skarbowe otrzymały już z Ministerstwa Finansów instrukcje jak ma być realizowany nowy przepis. O wypłaconych odszkodowaniach kopalnie mają obowiązek poinformować Urząd Skarbowy, sporządzić PIT-8c i przekazać go do końca stycznia następnego roku podatnikowi i Urzędowi Skarbowemu. Moim zdaniem jest to ograbianie poszkodowanych przez państwo. Przecież przy odszkodowaniach za budynki mieszkalne, które są dorobkiem całego życia a nawet kilku pokoleń mieszkańców można wpaść w najwyższy próg podatkowy i zapłacić 40% podatku. Czy za pozostałe pieniądze można wybudować nowy dom?

Jak twierdzi Czesław Karwot jednym z następstw nowych przepisów będzie zapchanie sądów sprawami o odszkodowania z tytułu szkód górniczych. Bo przecież w tej sytuacji mieszkańcy nie mogą iść na ugody. Będą się bronić i wszelkie sprawy kierować do sądów - nawet te drobne.

Jest to uderzenie w poszkodowanych i kopalnie - uważa Czesław Karwot. W ten sposób mieszkańców odziera się z resztek tego co posiadają a górnictwo pogrąża ostatecznie w długach. Mieszkańcy już chcą zbierać podpisy do Sejmu o zmianę tego przepisu. Stowarzyszenie Mieszkańców Terenów Górniczych będzie się starało wpłynąć na parlamentarzystów. Skoro taką ustawę uchwalili, a nie zgadzają się z jej skutkami to chyba nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ją zmienili.

(jak)
  • Numer: 45 (197)
  • Data wydania: 05.11.03