Piątek, 17 maja 2024

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

Edukacyjni szpadziści

22.10.2003 00:00
Ponad 130 zawodników i zawodniczek wystartowało w zorganizowanym po raz czwarty Ogólnopolskim Turnieju Szermierczym z okazji Święta Edukacji Narodowej.
W radlińskim Domu Sportu oprócz gospodarzy rywalizowali szpadziści z Katowic, Mikołowa, Chorzowa, Gliwic, Opola, Bytomia, Rybnika, Krakowa, Warszawy, Krosna a nawet Manieczek. Rywalizowano w dwóch kategoriach wiekowych. Wśród starszych dziewcząt (roczniki 1989-90) zwyciężyła Hanna Gotszalk z Pałacu Młodzieży w Katowicach pokonując w finale swoją klubową koleżankę Magdalenę Ruszkowską. Trzecie miejsce zajęły Anna Bilor i Martyna Szymańska z Górnika Radlin. W młodszej kategorii wiekowej (roczniki 1991-92) pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Podobińska z KS Zerwikaptur Kraków wygrywając w finale z Marzeną Musiałą z Sokolni Chorzów. Najlepsza z radlinianek okazała się Mirosława Moskwa, która zajęła 5. miejsce. Wśród chłopców triumfowali warszawiacy. W starszej kategorii wiekowej wygrał Leszek Szwalbe z AZS AWF Warszawa pokonując w finale z Łukaszem Rogoszem z Muszkietera Gliwice. Szóste miejsce zajął Sławomir Kowalski z Górnika Radlin. Wśród młodszych szpadzistów zwycięstwo odniósł Rafał Szwalbe z AZS AWF Warszawa, w finale okazał się lepszy od Wojciecha Sworowskiego z UKS Rapier Rybnik. Trzeci był Szymon Chraścina z UKS Trójka Radlin a piąty jego klubowy kolega Remigiusz Mańczyk.

Organizatorami zawodów były Sekcja Szermiercza KS Górnik Radlin i radlińskie Towarzystwo Przyjaciół Szermierki, nagrody dla najlepszych zawodników ufundowały : Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta Radlin i MOSiR Radlin oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu. Wsparcia udzieliła również piekarnia Salamon.

Dobrze spisały się szpadzistki Górnika Radlin podczas zawodów Pucharu Świata juniorów, które odbyły się w Warszawie. Radliński klub reprezentowały Dominika Mosler, która zajęła 32. miejsce oraz Katarzyna Szurmańska, która wywalczyła 47. pozycję. Obie zdobyły punkty do rankingu Polskiego Związku Szermierczego oraz Międzynarodowej Federacji Szermierczej.