Wtorek, 21 maja 2024

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

Malarskie przeznaczenie

15.10.2003 00:00
Każdy otrzymuje jakiś dar od Boga. Ja otrzymałem dar malowania i w ten sposób chciałbym przekazywać swój stan ducha - mówi Michał Ochman, autor prac wystawionych w „Galerii za drzwiami”.

Młody twórca, który zaprezentował swoje prace w Bibliotece Publicznej, jest absolwentem Państwowego Ogniska Plastycznego im Ludwika Konarzewskiego seniora w Rydułtowach. Pochodzi z Rybnika, a maluje dzięki swojej kuzynce. Ona zaprowadziła mnie na pierwsze zajęcia do rydułtowskiego Ogniska, gdzie sama wcześniej uczęszczała - wyjaśnia M. Ochman. Swoje predyspozycje twórcze rozwijał pod kierunkiem wielu wybitnych artystów. Prace, które zgromadziłem na tym wernisażu, są wykonane w technice olejnej, pastelowej, są też kompozycje rzeźbiarskie wykonane z gipsu. Wybrałem najlepsze - mówił M. Ochman. Pasjonuję się malarstwem holenderskim i flamandzkim z okresu XV i XVI wieku, co można zauważyć poprzez nasycenie barwami brązu i pomarańczy w moich obrazach - dodaje. Tytuł wystawy „Przeznaczenie” młody artysta wyjaśnił: Każdy człowiek otrzymuje dar od Boga, ktoś zostaje lekarzem, ktoś dziennikarzem. Ja zostałem malarzem, to mój dar. Poprzez malarstwo chciałbym przekazać swój stan ducha i to w jaki sposób postrzegam świat, jak go odbieram. Wiele tematów prac to autentyczne miejsca, jednak zmodyfikowane do moich potrzeb i kompozycji artystycznych - mówi M. Ochman.

Wystawę rybnickiego artysty można odwiedzać do końca października.

Robert Steuer

  • Numer: 42 (194)
  • Data wydania: 15.10.03