środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Po wiedzę do muzeum

15.10.2003 00:00
Lekcje muzealne, to nowa inicjatywa realizowana przez dyrekcję miejscowego muzeum. Zajęcia skierowane są do młodzieży szkolnej.
Wcześniej podobne przedsięwzięcie ograniczało się do prowadzenia swego rodzaju pogadanek. Tym razem mają to być lekcje przygotowane tematycznie. Mogą wziąć w nich udział uczniowie V i VI klasy szkoły podstawowej, gimnazjaliści oraz uczniowie szkół średnich (grupa powinna liczyć od 15 do 25 uczniów). Uzyskają oni szereg informacji dotyczących nie tylko historii, ale także archeologii i etnografii w odniesieniu do Ziemi Wodzisławskiej. Planuje się również, w miarę zainteresowania, organizowanie spotkań ze znanymi w regionie twórcami sztuki nieprofesjonalnej, jak chociażby lokalni malarze czy rzeźbiarze. Nauczyciele zainteresowani udziałem w zajęciach powinni zgłosić gotowość min. tydzień przed ich przeprowadzeniem. Koszt uczestnictwa wynosi 1 zł od osoby. W związku z organizowaniem lekcji muzealnych przygotowaliśmy dwie wystawy etnograficzne. Na pierwszej przedstawiamy dzieje rzemiosła śląskiego, natomiast na drugiej przybliżamy mieszkańcom śląską kuchnię sprzed lat. Ponadto otwarto już zmodernizowaną wystawę dotyczącą powstań śląskich i plebiscytu. Pragnę podkreślić, że zapewniamy młodzieży pełny dostęp do prezentowanych eksponatów. Myślę, że nic się nie stanie, gdy każdy będzie mógł bliżej się z nimi zapoznać, dotknąć, a nawet sprawdzić działanie zabytkowych urządzeń. Oczywiście są i takie, które wymagają ostrożności - podkreśla Paweł Porwoł, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu.

Dodaje on również, że liczy na zaangażowanie samych nauczycieli, którzy wprowadzą młodzież w przygotowany temat zajęć.

Jak się okazuje zainteresowanie ekspozycjami muzealnymi w ostatnim czasie jest bardzo duże. Wydaje się, że przyczyniły się do tego zmiany godzin otwarcia muzeum i bezpłatnego wstępu. Wcześniej bezpłatnie mieszkańcy mogli nas odwiedzać w soboty, jednak okazało się, że nie ma chętnych. Teraz muzeum jest otwarte w ostatnią sobotę i niedzielę miesiąca - także brak zainteresowania. Postanowiliśmy zmienić tę zasadę i dniem bezpłatnym, już w czerwcu, ustanowiliśmy czwartek. Okazuje się, że było to dobre rozwiązanie, do muzeum przychodzi znacznie więcej osób - dodaje P. Porwoł.

(raj)
  • Numer: 42 (194)
  • Data wydania: 15.10.03