Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Podzielić się swoją tragedią

08.10.2003 00:00
Pierwsze spotkanie pod hasłem „Pilotażowe NIE przemocy w rodzinie” w ubiegłą środę zorganizował Klub Abstynencki „Brzask”.
W programie są przewidziane 4 spotkania w rydułtowskim Klubie „Brzask” i 4 kolejne w Towarzystwie Charytatywnym „Rodzina” w Wodzisławiu. Chcieliśmy aby spotkań było więcej i mogłyby być organizowane, również w Pszowie i Radlinie. Jednak program, który pisaliśmy wraz z stowarzyszeniem CRIS z Rybnika, został obcięty do 8 spotkań przez Państwową Agencję Rozwoju Problemów Alkoholowych w Warszawie - tłumaczy Janina Woźnica, prezes Klubu „Brzask”.

Na pierwszym spotkaniu pojawiło się niewiele osób, może dlatego, że nie wiedzą o tego typu spotkaniach, które będą organizowane w każdą środę października w klubie „Brzask” i każdy piątek listopada w Towarzystwie „Rodzina”. Czasami trudno jest wyjść z tabu i podzielić się swoją tragedią - mówi Andrzej Winkler, psycholog, który będzie prowadził wszystkie spotkania. Chcemy, aby na tych zajęciach pojawiły się zarówno ofiary przemocy jak i osoby, które użyły przemocy wobec swojej rodziny i najbliższych. Musimy przełamać sterotypy jakie zakorzeniły się w ich świadomości. Ofiary muszą nauczyć się rozpoznawać sytuacje, w kórych są zagrożone, nie być bierne, by protrafiły się bronić.

Dodatkowo celem projektu jest również zredukowanie zachowań agresywnych wobec członków rodziny wśród blisko 100 beneficjentów (osób stosujących przemoc oraz doznających przemoc) w powiecie wodzisławskim.

Pracę psychologa na zasadzie stażu będą wyspierać wolontariusze z Państwowej Szkoły Zawodowej w Raciborzu z wydziału resocjalizacji. Kolejne spotkanie odbędzie się w środę o godz. 17.00 w Klubie „Brzask”.

(rs) 
  • Numer: 41 (193)
  • Data wydania: 08.10.03