Wtorek, 21 maja 2024

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

Brak pieniędzy tolerancji terapeutów

01.10.2003 00:00
„Dotknąć i zrozumieć Europę” - pod takim hasłem odbyła się w piątek konferencja poświęcona osobom niepełnosprawnym w Unii Eurpejskiej.
Tematyka konferencji poświęcona była zagadnieniom związanym z nowymi strategiami podejścia do problematyki niepełnosprawności w polityce UE oraz praw, edukacji i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Konferencję zorganizował Polski Związek Niewidomych w Bytomiu pod patronatem prezydenta miasta Wodzisławia Śl. Złożyliśmy propozycję organizacji konferencji PZN w Wodzisławiu Śl, bo widzimy starania i efekty ich pracy - mówi Maria Ferdynus z PZN Bytom.

Na konferencji uświadamiano zaproszonych gości m.in. w tematach: polityki UE wobec dzieci niepełnosprawnych, o nowych strategiach oraz o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Problemem Polski nie jest brak projektów poświęconych tej tematyce, bowiem projekty są naprawdę dobre i wykorzystywane w innych krajach. Problemem jest ich realizacja a raczej brak realizacji. Są 3 podstawowe czynniki takiego zjawiska. Brak pieniędzy. Brak tolerancji. Brak terapeutów - wyjaśnia M. Ferdynus. Jeżeli chodzi o zatrudnienie osób niepełnosprawnych, wskaźnik bezrobocia wśród tej grupy ludzi jest bardzo wysoki nawet w krajach UE. Przyczyną tego jest niewątpliwie niski poziom wykształcenia oraz negatywny stosunek pracodawców do osób niepełnosprawnych - mówi dr Tadeusz Majewski, wykładowca Kolegium Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej w ramach Akademii Pedagogicznej Specjalnej w Warszawie. Sytuacja ta jednak się zmienia, coraz więcej osób niepełnosprawnych kończy studia, zdobywa kwalifikacje zawodowe.

Dr T. Majewski wygłosił i przedstawił szczegółowy wykład na temat Rehabilitacji zawodowej i zatrudniania osób niepełnosprawnych w Unii Europejskiej. Innym problemem, z którym w jakiś sposób muszą uporać się organizacje i związki osób niepeł-nosprawnych jak i rząd, jest znaczne zawężenie o orzekaniu niepełnosprawności. W UE głównie są 4 podstawowe objawy niepełnosprawności, wady: wzroku, słuchu, ruchu i upośledzenia umysłowego. W Polsce do kategorii osób niepełnosprawnych są zaliczane również osoby z przewlekłymi chorobami jak cukrzyca, choroby serca itp. - wyjaśnia M. Ferdynus. Jednak zgodnie z konstytucją osoby, które mają już tego typu oświadczenia po wejściu do UE nie utracą ich, jedynie zmniejszy się liczba wydawania takich oświadczeń osobom które będą ubiegały się o nie po wejściu do UE.

Systematyczne zainteresowanie i szkolenie nauczycieli szkół i placówek ogólnodostępnych w naszym regionie ciągle wzrasta, co może świadczyć o tym, że nie chcemy stać już z boku i omijać problemy osób niepełnosprawnych. To od nas zależy, czy po wejściu do UE osoby niepełnosprawne będą miały się lepiej w życiu - dodaje T. Majewski. Podsumowując swój wykład wyjaśnił, że członkostwo w UE nie spowoduje natychmiastowych zmian, lecz stworzy możliwości stopniowego ich dokonywania i jednocześnie zwiększy możliwość korzystania z funduszy strukturalnych Unii. Najistotniejszym wydaje się, jak podkreślił dr T. Majewski, że Otworzy się przed organizacjami osób niepełnosprawnych możliwość większego wpływu na decyzje rządowe.

Robert Steuer
  • Numer: 40 (192)
  • Data wydania: 01.10.03