Sobota, 28 grudnia 2024

imieniny: Teofili, Godzisława, Antoniego

RSS

Krajan tysiąclecia

10.09.2003 00:00

Król nelson

Leon Grabowski urodził się w 1909 r. w Radlinie- Obszarach. Piekarz z zawodu pracował u ojca w Rybniku przy ul. Raciborskiej. Z racji swojej potężnej postury (miał 2 metry i 22 centymetry wzrostu przy ok. 120 kg wagi) budził powszechne zainteresowanie. Zainteresowali się nim m.in. dyrektor słynnego cyrku Szczęsnego oraz działacze sportowi. Trafił do istniejącego w Rybniku klubu „Gwiazda”. Wielką karierę w zapasach rozpoczął w 1936 r. Wystąpił w Rybniku na kąpielisku Ruda. Wyrzucił z ringu przeciwników: Niemca Schtekera i Rosjanina Garkawienkę. Odnosił sukcesy w całej Europie. Dzięki swym chwytom zyskał przydomek „króla nelsona”. W tymże 1936 r. za 10 tysięcy dolarów wyjechał do Ameryki i rozpoczął karierę bokserską. Znokautował kilku kolejnych przeciwników. W1937 r. starł się z innym „Olbrzymem”, niepokonanym Włochem Prima Carnera. Grabowski przegrał tę walkę. Wrócił do Europy. Uwieńczeniem kariery był tytuł mistrza Europy zdobyty w Budapeszcie. Wcielony do Wehrmachtu zginął na froncie wschodnim w 1944 r. 

(D.Jakubczyk)

Cichy czyli pokorny

Ks. Tomasz Wuwer urodził się 2 lutego 1969 r. w Wodzisławiu Śl. Rodzice: Maksymilian i Róża z d. Matuszczyk mieszkali w Turzy Śl. Tu też Tomek ukończył szkołę podstawową. Był znakomitym uczniem, uczestnikiem wielu konkursów recytatorskich, dwukrotnie laureatem wyróżnienia II stopnia w finale wojewódzkim Konkursu Recytatorskiego (rok szkolny 82-3, 83-4). W latach 1984-8 uczył się w I Liceum Ogólnokształcącym w Wodzisławiu Śl. Po maturze wstąpił do Wyższego Śląs-kiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Od 1992 r. studiował w Instytucie Teologicznym w Lugano w Szwajcarii, a następnie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu we Fryburgu w Szwajcarii (semestr zimowy 94-5). 6 lipca 1995 otrzymał święcenia kapłańskie w kościele w Turzy. Pełnił krótko zastępstwo wakacyjne w Turzy i Palowicach. Nas-tępnie kontynuował studia w Lugano, które uwieńczył licencjatem z teologii biblijnej (1996) zrobionym we Fryburgu. Specjalizował się w lis-tach św. Pawła i problematyce usprawiedliwienia Żydów. Następnie był wikarym w parafii Narodzenia NMP w Pszowie (96-8) i parafii św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach Śl. (98-2000). Od 1998 r. wykładał w Kolegium Teologicznym w Katowicach. Miał podjąć dalsze studia w Papies-kim Instytucie Biblijnym w Rzymie. 31 października 2000 r. w czasie pobytu na kursie j. niemieckiego zmarł w klinice uniwersyteckiej w Marburgu. Pękła aorta. 6 listopada tegoż roku został pochowany na cmentarzu w Turzy Śl. W pogrzebie wzięły udział tłumy przyjaciół, znajomych, parafian. Z całego świata napłynęły dziesiątki kondolencji. Homilię wygłosili ks. prof. J. Szymik- „mistrz duchowy” i serdeczny przyjaciel ks. Tomasz Jaklewicz.

Pozostał w pamięci „cichy czyli pokorny” ks. Tomek i jego „uśmiech łagodny i dobroć”. Pozostał w pamięci ks. Tomek zafascynowany prawdą i dążeniem do prawdy, „Człowiek sprawiedliwy” (zasiadający po prawicy Boga)- jak napisał o nim jeden z biblistów. Pośmiertnie ukazały się rozważania i wiersze: „Zielony notesik”, „Meteora klasztory podniebne” (w: „Z tej ziemi” Katowice 2002).

(D.Jakubczyk)

  • Numer: 37 (189)
  • Data wydania: 10.09.03