Sobota, 18 maja 2024

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Nauka przebaczania

30.07.2003 00:00
Dlaczego ksiądz ma życie usłane różami?
Klub Abstynentów „Brzask” zorganizował spotkanie z ks. prof. Jerzym Szymikiem, którego temat brzmiał „Przebaczyć bliźniemu - Bogu - sobie”. Nie był to typowy wykład. Będę raczej głośno myślał, niż coś uczenie wykładał - powiedział ks. prof. J. Szymik. W relacjach z bliźnimi nie powinniśmy się kierować chęcią zemsty, w stosunku do Boga nie należy się buntować, a siebie nie traktować jako bożka, który ma być idealny - to główne myśli płynące z nauki. Po krótkim rozważaniu ludzie zaczęli odnosić usłyszaną teorię do własnych doświadczeń. Jeden z mężczyzn obecnych na sali stwierdził, że on ma taki charakter, że codziennie gniewa się na kogoś lub denerwuje innych, czy w takim wypadku powinien on cały czas chodzić  przepraszać i prosić o wybaczenie? Ksiądz stwierdził, że taką sytuacje należy porównać do małżeństwa, gdzie też ciągle trzeba sobie coś wybaczać, bo inaczej żadna para nie przetrwałaby razem zbyt długo. Sam nigdy nie miałem żony, ale tak mi mówią - dodał prof. J. Szymik. Ksiądz mówi, że nie miał żony, ale przede wszystkim ksiądz nie ma teściowej, a tu dopiero jest potrzebna sztuka przebaczania - dodał inny mężczyzna z sali. Do tej pory nawet sobie nie zdawałem sprawy z tego, jak moje życie jest usłane różami - zakończył temat ks. J. Szymik. Spotkanie to pomogło wielu osobom inaczej spojrzeć na siebie i na ludzi z otoczenia, dowiedzieli się oni, co to znaczy wybaczać, teraz teorię trzeba wcielić w życie.

(ps)
  • Numer: 31 (183)
  • Data wydania: 30.07.03