Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Mniejsze niż w powiecie

02.07.2003 00:00
Na terenie gminy Lubomia stopa bezrobocia wynosi 13,8%. Jest więc niższa niż w całym powiecie wodzisławskim, gdzie bezrobocie osiągnęło 15,4%. W Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest 331 mieszkańców gminy, w tym 179 kobiet i 29 absolwentów.
Niższa stopa bezrobocia wynika częściowo z tego, że gmina ma charakter rolniczo-przemysłowy a osoby bez pracy posiadające ziemię nie są traktowane jako bezrobotni. Mieszkańcy gminy Lubomia okazują się stosunkowo aktywni w poszukiwaniu pracy w porównaniu do całego powiatu. Większa ilość bezrobotnych znalazła dla siebie pracę - zatrudnienie podjęło 58 mieszkańców gminy. Spora część bezrobotnych z terenu gminy ma niskie wykształcenie. Aż 224 osoby - czyli 75% - legitymuje się co najwyżej ukończeniem szkoły zawodowej, a są i tacy, którzy nie skończyli nawet podstawówki. Tylko 4% bezrobotnych ma wykształcenie wyższe.

Powiatowy Urząd Pracy otrzymał w tym roku 2,5 mln zł z Funduszu Pracy, to więcej niż w poprzednich latach - mówiła Anna Słotwińska - Plewka, zastępca kierownika PUP. Dzięki tym środkom około 1100 osób znajdzie pracę. Połowę uzyskanych pieniędzy staramy się przeznaczyć na zatrudnianie młodzieży. Ponad połowa zarejestrowanych młodych bezrobotnych podjęła pracę. Dogodną formą dla przedsiębiorców są staże absolwenckie, gdyż przez kilka miesięcy nie ponoszą oni kosztów z tytułu zatrudnienia młodego człowieka. Z terenu gminy Lubomia ze stażu absolwenckiego korzystają 4 osoby a 3 osoby są na umowie absolwenckiej. Bezrobotni mogą uzyskać niskooprocentowane kredyty na podjęcie działalności gospodarczej, ale na palcach jednej ręki można policzyć absolwentów, którzy założyli własne firmy.

Radni pytali czy wykonywane są prognozy określające, jakie zawody będą potrzebne w przyszłości, by ułatwić młodzieży wybór odpowiedniego kierunku kształcenia. Anna Słotwińska - Plewka wyjaśniała, że takie opracowanie PUP wykonał w 2000 r. Zebranie odpowiednich danych jest jednak trudne, przedsiębiorcy często nie wiedzą co ich czeka za pół roku, nie są więc w stanie przewidzieć jakich pracowników będą potrzebować za kilka lat.

(jak)
  • Numer: 27 (179)
  • Data wydania: 02.07.03