środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Szkolni dziennikarze

25.06.2003 00:00
Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się konkurs gazetek szkolnych organizowany przez Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach. Odbył się on już po raz piąty, tym razem wzięło w nim udział 28 gazetek, nadesłano też 18 artykułów.
Jest to jedyny taki konkurs na naszym terenie - mówi Alicja Kołodziej, dyrektor Gimnazjum nr 1. Podobny organizowany jest przez Pałac Młodzieży w Katowicach. Rozstrzygnięcie staramy się zawsze organizować w sposób bardzo uroczysty. Uczestnicy mają możliwość zapoznać się z innymi gazetkami, wymienić doświadczenia, porozmawiać. Goście przyjeżdżają nawet godzinę wcześniej, oglądają inne gazetki, szukają pomysłów i wzorów. Rozmawiają o problemach, związanych z wydawaniem szkolnych czasopism. Trudno jest zmobilizować uczniów do pracy redakcyjnej, problemem jest też kolportaż.

Inicjatorką konkursu jest Beata Spakowska, po raz pierwszy został on zorganizowany w 1999 r. w Szkole Podstawowej nr 4. Od 2000 r. organizatorem jest Gimnazjum nr 1, gdzie rozpoczęła pracę jego pomysłodawczyni. Konkurs ma swoich stałych sponsorów - od początku swojego wsparcia udzielają związki zawodowe, działające przy kopalni „Rydułtowy” i Towarzystwo Miłośników Rydułtów , od 2000 r. nagrody dla gazetek promujących problematykę ekologiczną oraz autorów artykułów o tej tematyce funduje Ciepłownia Rydułtowy, od 2001 r. do sponsorowania włączył się burmistrz miasta.

Uroczystość wręczenia nagród uświetniły występy artystyczne uczniów Gimnazjum nr 1 - montaż poetycki „Cząstką natury jestem” przygotowała Joanna Frelich, zaprezentowały się też zespoły wokalne i instrumentalne.

Mamy już stałych uczestników konkursu, są gazetki, które od początku biorą w nim udział - mówi Beata Spakowska. Redakcje nadsyłają trzy numery swojego czasopisma z minionego roku. Osobno oceniane są artykuły - w tym roku związane z rodziną i przyjaźnią. Obserwujemy, że poziom gazetek wzrasta, przez kilka lat dużo zmieniło się również w technice ich wydawania. Na początku otrzymywaliśmy nawet gazetki przepisywane ręcznie lub na maszynie, teraz już powszechnie używane są komputery. Zainteresowanie konkursem jest duże, zawsze bierze w nim udział około 30 gazetek, już w trakcie roku szkolnego dzwonią do nas i pytają czy będzie kolejna edycja.

Nadesłane czasopisma szkolne oceniały w tym roku Bernadeta Gajda, Joanna Szymanek, Sylwia Stolarek - Habram i Iwona Wojaczek. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach. Wśród gazetek redagowanych przez uczniów klas I-III pierwsze miejsce zajął „Małolat” z SP 10 w Wodzisławiu, drugie - „Stryszek” z Pstrążnej a trzecie „Szkolarek” z SP 2 w Gorzycach. W starszej kategorii wiekowej (kl.IV-VI) jury najwyżej oceniło „Echo szkoły” z SP 16 w Wodzisławiu, drugie miejsce zajął „Strych” z Pstrążnej a trzecie - „Jedenastka” z Rybnika. Wśród gazetek gimnazjalnych pierwsze miejsce zajęła „Przerwa” z Gimnazjum nr 4 w Rybniku, drugie - „Cezar” z Połomi a trzecie - „Moja szkoła” z Mszany. Za artykuł „Stawiam na rodzinę” nagrodzona została Anna Morlo z Gimnazjum nr 3 w Wodzisławiu oraz Eliza Gaca z SP 1 w Rydułtowach za artykuł „Przyjaźń i jej znaczenie w życiu młodego człowieka”. Nagrody specjalne Ciepłowni Rydułtowy otrzymali: gazetka „Wokół nas” z SP 20 w Rybniku oraz Paweł Wollny z Pstrążnej za artykuł „Ochrona środowiska”.

(jak)
  • Numer: 26 (178)
  • Data wydania: 25.06.03