Sobota, 28 grudnia 2024

imieniny: Teofili, Godzisława, Antoniego

RSS

Praca na wakacje

25.06.2003 00:00
Nareszcie mamy wakacje. Upragniony okres, kiedy można dłużej pospać i przestać myśleć o szkole. Wielu z nas wybierze się w tym czasie na upragnione wyjazdy wakacyjne. Jednym takie podróże zasponsorują rodzice (lub inni członkowie rodziny). Zaś innym pozostanie zarobienie pieniędzy, by choć na tydzień wyrwać się z tzw. „miejsca stałego zamieszkania”. Dla tych, którzy chcą zarobić parę groszy w okresie wakacyjnym doradzimy co nie co. Przedstawimy też informacje jakie udało nam się uzyskać w Młodzieżowym Biurze Pracy (MBP) w Rybniku. Pytacie dlaczego nie w Wodzisławiu, ano dlatego, że w tym mieście takie biuro nie działa.
Na sam początek musimy sobie powiedzieć, że nie każdy nastolatek może podjąć taką pracę. Mogą to zrobić młodzi ludzie, którzy ukończyli 16 rok życia. Musimy jednak podkreślić, że nieletni, którzy ukończyli wyżej wymieniony wiek mogą podejmować tylko pracę dorywczą. Stałą dopiero osoby, które skończyły 18 lat.  Dodatkowo dziewczyny muszą dysponować aktualną książeczką sanitarną. Młodociany pracownik nie może pracować jednak dłużej niż 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Pracodawca nie może również zatrudniać nieletnich w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej.

W okresie wakacyjnym zainteresowanie pracą dorywczą jest kilkakrotnie wyższe niż normalnie - mówi nam na sam początek pracownica MBP. W dniu, kiedy odwiedziliśmy biuro do dyspozycji było tylko 6 ofert pracy dla osób uczących się. Ale pracownicy uspokajają wszystkich, że tak jest zawsze. Najwięcej ofert pracy jest zawsze z początkiem lipca- dodają. Kiedy pada pytanie dotyczące rodzaju pracy, jaką muszą wykonywać młodzi ludzie, obsługująca nas pani odpowiada bez zastanowienia: jest to głównie roznoszenie ulotek, jeżeli chodzi o chłopców, a dziewczyny znajdują najczęściej pracę w supermarketach. W ten sposób można zarobić 30 zł za 1000 rozniesionych ulotek i od 5 do 10 złotych za godzinę pracy w supermarkecie. 

Jeżeli jest się szczególnie obrotnym to można wysupłać niezłą sumkę. Pracownicy Młodzieżowego Biura Pracy przestrzegają jednak przed nieuczciwymi pracodawcami.  Dlatego dla pewności zaleca się podpisanie umowy na pracę zlecenie. Najbezpieczniejsze jest jednak zatrudnienie się przy pomocy MBP, tylko że w tym przypadku należy mieć naprawdę wielkie szczęście, aby dostać pracę.
 Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej na temat Młodzieżowego Biura Pracy oraz ofert, pracy jakimi dysponuje, to zachęcamy do jego odwiedzenia. Pracownicy tego urzędu udzielają tam bezpłatnej informacji przez cały rok, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:45 do 15:45. Poniżej podajemy adres Młodzieżowego Biura Pracy w Rybniku i Jastrzębiu Zdroju.


Młodzieżowe Biuro Pracy w Rybniku
ul. Kościuszki 17 tel. 422 37 99
Młodzieżowe Biuro Pracy w Jastrzębiu Zdroju ul. Pszczyńska 134 tel. 471 44 05
  • Numer: 26 (178)
  • Data wydania: 25.06.03