Piątek, 27 grudnia 2024

imieniny: Jana, Żanety, Fabioli

RSS

Narkotykowe zagrożenia

07.05.2003 00:00
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej dyskutowano na temat bezpieczeństwa i porządku publicznego w mieście. W ubiegłym roku radliński Komisariat Policji odnotował niewielki wzrost liczby przestępstw - o 2,5% - ale mimo to przestępczość w Radlinie utrzymuje się poniżej przeciętnej w województwie.
Jak poinformował radnych komendant Adam Mandera, Komisariat w Radlinie pod względem skuteczności pracy policyjnej w 2002 r. zajął siódme miejsce w województwie. Na 522 dokonane przestępstwa radlińscy policjanci wykryli 374 sprawców. Spory udział we wzroście ilości stwierdzonych przestępstw miały przypadki kierowania samochodami pod wpływem alkoholu. W 2001 r. zatrzymano 25 nietrzeźwych kierowców, w 2002 r. było ich już ponad dwukrotnie więcej - 54. Wśród najgroźniejszych przestępstw dokonanych w ubiegłym roku znalazło się m.in. usiłowanie zabójstwa, napad z użyciem broni palnej, rozprowadzanie narkotyków, działalność zorganizowanych grup przestępczych. Spośród stwierdzonych czynów karalnych ponad 11% było dziełem nieletnich. Najbardziej zagrożony przestępczością jest teren dzielnicy Marcel. Komendant Mandera postulował rozszerzenie monitoringu przy pomocy kamer na kolejne rejony miasta - centrum handlowe przy ul. Korfantego oraz parkingi przy kopalni „Marcel”. W ubiegłym roku dokonano aż 19 kradzieży samochodów - sprawców nie udało się wykryć.

Obniża się dolna granica wieku sprawców przestępstw - zauważył prokurator Waldemar Nowak. Coraz częściej młodzi ludzie dopuszczają się groźniejszych przestępstw - pobić rozbojów a nawet prób zabójstwa. Zauważamy dynamiczny wzrost przestępczości związanej z dystrybucją środków narkotycznych, mieliśmy kilkadziesiąt takich postępowań. Jeszcze kilkanaście lat temu nasz powiat był enklawą, trudno było tu kupić narkotyki. Teraz są już one dużo bardziej dostępne. W zwalczaniu tego zjawiska odnosimy sukcesy, ale na miejsce zatrzymanych i skazanych pojawiają się następni.

Radna Ewa Spas proponowała organizowanie spotkań w sprawie zagrożenia młodzieży narkotykami, Waldemar Nowak tłumaczył, że prokuratura jest otwarta na takie inicjatywy, ale zainteresowanie szkół nie jest wielkie. Radny Kazimierz Huda zwracał uwagę, że bardzo ważną rolę w zapobieganiu narkomanii pełni sport. Część młodzieży w Radlinie trenuje w klubach, ale część nie wie co zrobić z wolnym czasem. Postulował więc odtworzenie boisk na Redenie i przy ul. Sienkiewicza oraz kontynuację zagospodarowania tzw. Szluchty. W trakcie dyskusji radni zwracali też uwagę na problem niewłaściwego parkowania samochodów przy ul. Rymera.

(jak)
  • Numer: 19 (171)
  • Data wydania: 07.05.03