Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Wyborcze ciekawostki

23.10.2002 00:00
Najwięcej osób chciałoby objąć fotel radnego w Wodzisławiu Śl., najstarszy kandydat na radnego w powiecie wodzisławskim ma 74 lata, a najmłodsi to osiemnastolatkowie.

Powiat

Tutaj do wyborów zgłosiło się sześć komitetów wyborczych i tylko KWW Wspólnota Samorządowa nie wystawił swoich kandydatów w jednym z nich. Oprócz wspomnianego już komitetu w wyborach wystartuje Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD-UP, Komitet Wyborczy Wyborców Ruch Demokracji Lokalnej, KWW Razem Polsce, KWW Niezależna Inicjatywa Powiatowa oraz KWW Forum Samorządowe. Ogólnie w wyborach do Rady Powiatu wystartuje 266 kandydatów - miejsc jest natomiast tylko 27. Tak więc o jedno z nich ubiegać się będzie prawie dziesięciu kandydatów.

Ponad 30 % kandydatów to kobiety. Najstarszym kandydatem do Rady Powiatu jest 74 letni mieszkaniec Rydułtów. Najmłodsza kandydatka ma zaledwie 18 lat, jest mieszkanką Wodzisławia Śl.

Wodzisław

Tutaj będzie bardzo zacięta walka, bo na jedno miejsce w Radzie Miasta przypada aż 13 kandydatów. Na liście wyborczej widnieje 300 nazwisk, a radnych będzie tylko 23. Około 29% kandydatów to kobiety. Najmłodszą kandydatką jest 18 - letnia kobieta, najstarszym kandydatem 70 letni mężczyzna. 7 komitetów wyborczych zarejestrowało swoje listy we wszystkich okręgach wyborczych, są to:  Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD - UP, KWW Wspólnota Ludzi Dobrej Woli,  KKW MKS „Odra” Wodzisław Śl., KWW Ruch Rozwoju Miasta, KWW Nie Pozostańmy Obojętni, KWW Wodzisławianie dla miasta oraz KW Samoobrona RP. KWW Ruch Demokracji Ludowej znajduje sie tylko w okręgu nr 4.

Pszów

Aż 102 osoby mają chęć zostać radnymi, a tylko 15 osób nimi zostanie. Na jedno miejsce przypada więc prawie 7 osób. W Pszowie najmniej kobiet zdecydowało się kandydować do Rady Miasta, kandydatki stanowią tylko 18,6%. Czyżby „słaba płeć” oddała władze w ręce panów? Najstarsi kandydaci mają po 71 lat. Najmłodszą osobą na liście jest 21-letnia kobieta.

Sześć komitetów zarejestrowało się we wszystkich pięciu okręgach wyborczych. Są to: Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD - UP, KWW Razem dla dobra miasta, KWW Wspólnota Samorządowa, KWW TPP, KW Praworządność i Rozwój oraz KWW Jedność i Przyszłość Pszowa. KW Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej jest zarejestrowana w dwóch okręgach, a osiem komitetów zarejestrowało po jednym kandydacie na radnego.

Rydułtowy

To miasto zasłynęło największą liczbą kandydatów na urząd burmistrza. Jeżeli chodzi o liczbę kandydatów do Rady Miasta, to zajmuje drugie miejsce, zaraz po Wodzisławiu (nie licząc Rady Powiatu). Wyborcy wytypują 21 osób spośród 214 kandydatów, na jedno miejsce przypada więc w przybliżeniu 10 osób. 26% kandydatów to kobiety. Najstarszą osobą, która zdecydowała się kandydować jest 70 letni mężczyzna, a najmłodsi to dwaj 18 latkowie.

Miasto podzielono na trzy okręgi wyborcze. Komitet Wyborczy Samoobrona jest zarejestrowany tylko w jednym okręgu, a pozostałe we wszystkich. Są to: Koalicyjny KW SLD - UP, KWW Prawo i Uczciwość w samorządzie, KW TMR, KWW „Kultura i Porządek”, KWW Samorządne Rydułtowy, KWW Inicjatywa Społeczna Wspólnota Samorządowa oraz KWW Umiemy Pracować na Rzecz Miasta.

Radlin

O piętnaście miejsc w Radzie Miejskiej ubiega się 93 kandydatów, czyli ponad 6 na 1 miejsce. Sześć komitetów wyborczych zarejestrowało swoje listy we wszystkich pięciu okręgach. Są to: KWW „Czesław Grzegoszczyk”, KWWt Henryk Rduch, KWW „Radlin Naszym Domem”, KWW „Samorząd dla Mieszkańców”, Koalicyjny KW SLD - UP oraz „Sport dla Radlina”. Ponadto siedem komitetów zarejestrowało po jednym kandydacie na radnego.

Gorzyce

Na jedno miejsce w Radzie Gminy przypadają około 4 osoby, czyli Rada będzie liczyła 15 osób, a kandydatów jest 62. Czterech kandydatów mieszka w Bełsznicy, trzech w Bluszczowie, dziewięciu w Czyżowicach, siedemnastu w Gorzycach, czterech w Gorzyczkach, sześciu w Olzie, jeden w Odrze, dziesięciu w Rogowach, a ośmiu w Turzy Śl. Ponad 19% kandydatów to kobiety. Najmłodszymi osobami zapisanymi na liście wyborczej są mieszkańcy Gorzyc i Rogowa. Oboje mają po 20 lat. Seniorem listy jest 73 letni mieszkaniec Turzy Śl.
Gmina została podzielona na 10 okręgów wyborczych. Komitet Wyborczy Wyborców „Gminna Wspólnota” występuje aż w dziewięciu okręgach, KWW Wspólnota Samorządowa w siedmiu, a KWW RDL Gminy Gorzyce, KW PSL i Koalicyjny KW SLD - UP w pięciu okręgach. KWW „Aktywnie dla środowiska” zarejestrowało się w trzech okręgach. Cztery komitety wyborcze zgłosiły po jednym kandydacie na radnego.

Godów

80 osób postanowiło wystartować w wyborach do Rady Gminy Godów, a miejsc jest tylko 15. Średnio na jedno miejsce przypada więc 5,3 osoby. Wśród 80 kandydatów jest 14 kobiet. Najmłodszym kandydatem jest 20 letni mieszkaniec Krostoszowic, a najstarszym 62 letni mieszkaniec z Gołkowic.

Godów podzielono na sześć okręgów wyborczych. KWW „Przyszłość” został zarejestrowany w sześciu okręgach wyborczych, KWW „Jedność Sołecka”, KWW „Ruch Demokracji Lokalnej” i KW Ruchu Anatomii Śląska w pięciu okręgach wyborczych, Koalicyjny KW SLD - UP w czterech okręgach, a KWW „Forum Samorządpowe Godów 2002” i KWW „Dobro Wspólne” w trzech okręgach. KWW Strażnica” w jednym okręgu zgłosiła trzech kandydatów na radnych, a 6 komitetów zgłosiło po jednym kandydacie na radnego.

Mszana

Lista kandydatów w Mszanie liczy 52 osoby. Na jedno miejsce przyszłej piętnastoosobowej Radzie przypada więc 3,4 osoby. Ponad 21% stanowią kobiety. 27 kandydatów pochodzi z Mszanej, 21 z Połomi, a 4 z Gogołowej. Zarówno najmłodsza kandydatka, 22 letnia, jak i najstarszy kandydat 61 letni, pochodzą z Mszanej.

W gminie są cztery okręgi wyborcze. Dwa komitety zarejestrowały się we wszystkich okręgach, są to: Komitet Wyborczy Inicjatywa samorządowa Gminy Mszana oraz KWW „Rośnijmy Razem”. W trzech okręgach zarejestrowały się: KWW Wspólnota Samorządowa oraz KWW „Kultura i Sport w Gminie”. W dwóch okręgach znajduje się KWW Grupa Ekologiczna Mszana, a także KWW „Nasza Przyszłość”. Ponadto zarejestrowano komitety KWW „Młodzież” i KWW „Niezależni” - występują one w jednyjm okręgu wyborczym.

Marklowice

Najmniej osób zdecydowało się startować w wyborach w Marklowicach. Na liście widnieje tylko 51 nazwisk. Na jedno miejsce w nowej piętnastoosobowej Radzie Gminy przypada około 3,4 kandydata. Ponad 21% chętnych na stanowiska radnych to kobiety. Najmłodsi kandydaci mają po 27 lat. Najstarszym kandydatem na radnego jest 71-letni mężczyzna.

W czterech okręgach wyborczych zarejestrowały się nastepujące komitety: Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD - UP oraz KWW „Samorządne Marklowice”. W trzech okręgach znajdują się: KWW „Dobro Młodzieży Naszym Celem” i KWW KMR. W dwóch okręgach zarejestrował się KWW „Nowa Siła”. Ponadto 10 komitetów zgłosiło po jednym kandydacie na radnego.

Lubomia

W Lubomi w wyborach startuje 65 osób, w tym 19 kobiet. Nowa Rada Gminy będzie liczyła 15 radnych. Na jedno miejsce przypadają więc ponad 4 osoby. Najmłodsza osoba zapisana na liście ma 19 lat, a najstarsza 74.

W Lubomi jest sześć okręgów wyborczych, ale ani jeden komitet wyborczy nie znajduje się we wszystkich okręgach. Dwa komitety wyborcze zarejestrowały się w pięciu okręgach, są to: Komitet Wyborczy Wyborców „Naprzód Gmino” oraz Koalicyjny KW SLD - UP. Dwa komitety zarejestrowały się w trzech okręgach: KWW „Jedność” oraz KWW „Praworządna Inicjatywa”. Ponadto aż 23 komitety zarejestrowały po jednym kandydacie na radnego.

(bmp, jak, amk)

  • Numer: 43 (163)
  • Data wydania: 23.10.02