Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Strażacki miesiąc

02.10.2002 00:00
Drużyny Ochotniczych Straży Pożarnych z Zawady, Radlina II oraz Turzyczki triumfowały w zawodach sportowo - pożarniczych na szczeblu miejskim, które odbyły się w sobotę 21 września. 8 września odbyły się także zawody sportowo - pożarnicze gminy Gorzyce. Tego samego dnia na boisku sportowym w Łaziskach odbyły się zawody strażackie weteranów.

Gorzyce

Drużyny podzielono na 3 kategorie wiekowe. W kategorii seniorów najlepszą ekipą okazała się OSP z Rogowa. Drugie miejsce zajęła drużyna OSP z Gorzyc, a na trzecim miejscu znalazła się drużyna OSP Gorzyczki.  W kategorii drużyn młodzieżowych zwyciężyła OSP Olza, przed OSP Rogów i OSP Bluszczów. W kategorii kobiet wystartowała tylko jedna drużyna - OSP Uchylsko i to właśnie ta ekipa bezkonkurencyjnie zdobyła pierwsze miejsce.

Weterani na starcie

W tym samym dniu odbyły się w Łaziskach coroczne zawody sportowo - pożarnicze dla weteranów. Organizowane były przez Zarząd Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych w Godowie. Średnia wieku wynosiła 58 lat, a najstarszym uczestnikiem był 80-letni druh z OSP Godów. Najlepszą drużyną okazała się Ochotnicza Straż Pożarna ze Skrzyszowa. Na dalszych pozycjach uplasowały się kolejno: Łaziska, Zawada (Czechy), Godów i Gołkowice.

Wodzisław

W sobotę 21 września na boisku Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim odbyły się zawody sportowo - pożarnicze szczebla miejskiego. Organizatorem zawodów był Zarząd Miejski Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Wodzisławiu oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. Impreza ta odbyć się miała w czerwcu, jednak deszczowa aura nie pozwoliła na to. Kolejny termin przeniesiono na wrzesień.

Nowe reguły

Tegoroczne zawody po raz pierwszy odbyły się w nowym systemie tzw. CTIF. Jest to nowy międzynarodowy system przeprowadzania zawodów sportowo - pożarniczych, którego główną cechą charakterystyczną jest fakt, iż nie używa się tu strumienia wody, jak przy prawdziwych akcjach ratowniczych. Są to ćwiczenia na sucho. Nie ma zbiorników wodnych oraz motopompy. Jest tylko kilkunastolitrowa hydronetka wodna, za pomocą której strumieniem wody trzeba trafić do celu - mówi Piotr Miguła, Komendant Miejski Ochotniczych Straży Pożarnych w Wodzisławiu Śląskim. Na razie system ten jednak obejmuje tylko grupę wiekową chłopców od 12 do 16 lat. Bez zmian pozostała pierwsza część ćwiczeń, czyli sztafeta. Tu, jak co roku, strażacy muszą wykazać się zręcznością (podpinanie i odpinanie wężów z rozdzielacza czy „prądownicy” wodnej) i szybkością (bieg po równoważni, skok przez 2 metrowy rów itp.).

Wśród seniorów w tych czynnościach najlepszą okazała się Ochotnicza Straż Pożarna z Zawady. Drugie miejsce zdobyła OSP Radlin II, a trzecią lokatę zajęła OSP Turzyczka.  Wśród drużyn młodzieżowych chłopców I miejsce zdobyła drużyna z OSP Zawada, a wśród dziewczyn I miejsce zajęła drużyna z OSP Radlin II.

Zaskoczeniem na pewno była frekwencja wśród drużyn młodzieżowych. Była tylko jedna drużyna żeńska i jedna męska. W ubiegłych latach liczba tych drużyn była znacznie większa. Odpowiedział nam na to Piotr Miguła: Myślę, że są dwa główne powody tej sytuacji. Pierwszym jest nowy system CTIF, który jest systemem nowym i trudnym i z pewnością opiekunowie tych drużyn chcieli sprawdzić jak to wygląda od strony technicznej. Drugim powodem może być rozpoczęty niedawno nowy rok szkolny. Młodzież ma teraz ograniczony czas.

Marcin Macha

  • Numer: 40 (160)
  • Data wydania: 02.10.02