Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

„ABC” podatnika

10.01.2001 00:00
Na pytania naszych czytelników odpowiadają pracownicy firmy Doradztwo Podatkowe Graczyk i Wspólnicy: Dariusz Graczyk, Marcin Kopka, Beata Fojcik. Archiwalne publikacje w internecie: www.graczyk.com.pl. Pytania od czytelników e-mail: poczta@graczyk.com.pl, tel./fax: 455-52-77
Rozliczenie roczne pracowników za 2000
Pracownik zatrudniony przez w firmie prywatnej, w tym także w spółce z o.o. może złożyć w swoim zakładzie pracy przed dniem 15 stycznia 2001 oświadczenie i zobowiązać zakład pracy do sporządzenia rozliczenia rocznego w jego imieniu (PIT-40). W oświadczeniu tym pracownik potwierdza, że zaistniały przesłanki do sporządzenia tego rozliczenia przez pracodawcę, tzn.:
• pracownik był zatrudniony w 2000 roku wyłącznie w jednym zakładzie pracy, a jedyne dodatkowe dochody, które mógł ewentualnie uzyskać pochodziły z tytułu:
- zasiłków z ubezpieczenia społecznego
- dochodów ze sprzedaży lub zamiany nieruchomości (w tym spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu)
- wygranych w grach i konkursach
- dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych
- umowy zlecenia (o dzieło), pod warunkiem, że kwota jednej umowy nie przekraczała 120 zł
• pracownik nie będzie korzystał z odliczeń z wyjątkiem odliczenia
- kwot składek na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika (pracownika) jest obowiązkowa
- kwot dokonanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń
• pracownik nie korzysta z możliwości łącznego opodatkowania ze współmałżonkiem oraz w przypadku, gdy sam wychowuje dzieci z możliwości łącznego opodatkowania z dziećmi.
W przypadku, gdy są spełnione powyższe warunki, oświadczenie pracownika jest traktowane na równi z zeznaniem rocznym, natomiast na zakładzie pracy spoczywa obowiązek sporządzenia w trzech egzemplarzach rocznego obliczenia podatku (PIT-40) od dochodu uzyskanego przez pracownika za cały rok. Płatnik (pracodawca) ma obowiązek uwzględnienia w rozliczeniu podatku potrąconych w ciągu roku składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe; musi on także uwzględnić imienne bilety na dojazdy do pracy oraz składki na rzecz organizacji do których przynależność pracownika jest obowiązkowa.
Płatnicy (zakłady pracy) są obowiązani do końca lutego 2001 roku obliczyć podatek pracownika i w terminie do 31 marca 2001 winni dostarczyć jeden egzemplarz podatnikowi natomiast do dnia 15 kwietnia 2001 drugi przekazują do właściwego urzędu skarbowego.

Spółki cywilne muszą się ,,ujawnić’’
Uchwalony nowy Kodeks Handlowy zmienił miedzy innymi  przepisy dotyczące spółek jawnych. I tak obowiązkowemu przekształceniu w spółkę jawną podlegają wszystkie spółki cywilne, które w 1999 i 2000 roku uzyskały przychód co najmniej 400.000 euro.Wprawdzie kryterium, które obliguje do przekształcenia mimo swej prostoty jest nieprecyzyjne (nie określono daty kursu euro do przeliczenia obrotu) jednak tylko w specyficznych sytuacjach będzie budzić niezdrowe emocje (przypadek obrotu z ,,pogranicza’’ 400.000). Procedura przekształcenia spółki cywilnej w jawną została uproszczona do minimum i polega ona na złożeniu we właściwym Sądzie Rejestrowym (Katowice) wniosku o dokonanie
wpisu (przekształcenia). Datą przekształcenia będzie data dokonania wpisu przez Sąd, natomiast sądowe postanowienie o dokonaniu tego wpisu będzie podstawą do wykreślenia dotychczasowej spółki z Ewidencji Działalności Gospodarczej. Nie można zapomnieć o aktualizacji Regonu, NIPu, pieczątek, itp.
Niestety nie można też zapomnieć o obowiązku zaprowadzenia na pierwszy dzień istnienia spółki jawnej ksiąg rachunkowych (pełnej księgowości). Dla wielu spółek ,,ujawnienie’’ nie nastąpi 1 stycznia, a dopiero w ciągu roku z powodu późnego złożenia wniosku lub np. przewlekłej procedury rejestracyjnej. Oznacza to, że nie muszą one już 1 stycznia zaprowadzać ksiąg rachunkowych.
Dla przypomnienia: spółki prawa handlowego (w tym spółki jawne) są obowiązane bez względu na obrót do prowadzenia ksiąg rachunkowych (zgodnych z ustawą o rachunkowości) natomiast osoby fizyczne i spółki cywilne obowiązek taki mają dopiero po przekroczeniu przychodu 800.000 euro
Do decyzji przedsiębiorców będzie należało, czy zaprowadzą te księgi już na dzień 1 stycznia 2001, czy dopiero na dzień dokonania wpisu przez Sąd.

Pytanie: Jesteśmy z mężem właścicielami domu jednorodzinnego. Chcielibyśmy wiosną położyć nowe płytki na podwórku. Czy będziemy mogli odpisać sobie te koszty?
Odpowiedź: Odliczeniom od podatku podlegają wydatki poniesione przede wszystkim na własne potrzeby mieszkaniowe. Niestety własność budynku nie uprawnia do dokonania odliczeń z tytułu poniesionych wydatków po za substancją budynku. Z tego powodu ani zakup ani położenie płytek na podwórzu  nie będą stanowiły podstawy do obniżenia podatku.
Pytanie: Jestem w trakcie budowy domu, wykorzystałam już część ulgi budowlanej. Kupuję również mieszkanie. Czy mogę odliczyć od podatku wkład jaki wniosłam do spółdzielni? Zarówno dom jak i mieszkanie przeznaczone będą na moje potrzeby mieszkaniowe.
Odpowiedź: Podatek obliczony od dochodów uzyskanych w 2000 roku może zostać obniżony o poniesione wydatki m.in. na budowę budynku mieszkalnego oraz na wniesiony wkład mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej. Ustawodawca nie zabronił dokonywania równoczesnych odliczeń z różnych tytułów, a jedynie nałożył ograniczenie kwotowe, które w 2000 wynosiło 29 260 zł. Ograniczenie to wynika z art. 27a ust. 3 pkt 1  ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i zdefiniowane zostało jako 19% kwoty 154 000 zł. Zwracam jednak Państwa uwagę, że od 2001 roku ograniczenie do możliwości odliczeń tylko z jednego tytułu zostało jednak wprowadzone
Pytanie: Zakupiłam na kredyt piec olejowy. Czy mogę odliczyć od podatku za 2000 rok całą sumę jaką zapłaciłam, czy muszę odliczać stopniowo, tak jak spłacam raty do banku?
Odpowiedź: Zakup pieca olejowego uprawnia do dokonania odliczeń. Odliczeniom jednak podlegają tylko faktycznie poniesione wydatki, dlatego też jeżeli piec został zakupiony na raty odliczyć można wyłącznie zapłacone do końca 2000 roku raty (bez odsetek). Jeżeli natomiast na zakup pieca wykorzystano kredyt zaciągnięty np. w ROR, a na fakturze dokumentującej zakup jest napisane zapłacono gotówką (lub przelewem) - odliczeniu podlega cała kwota z rachunku.

Ryczałt kontra wspólnota małżeńska
Nowela ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadziła zakaż dokonywania wspólnych rozliczeń dla podatników opłacających podatek w formie zryczałtowanej: karta podatkowa, ryczałt od przychodów. Przez wspólne rozliczanie należy rozumień roczne rozliczenie dokonywane wspólnie ze współmałżonkiem oraz przez osoby samotnie wychowującej dzieci. Skutkuje to tym, że wielu podatników prowadzących działalność gospodarczą na niewielką skalę utraci prawo do korzystniejszego rozliczenia. Aby zachować możliwość wspólnego rozliczenia należy opodatkować swoje dochody w 2001 na zasadach ogólnych.
W tym miejscu przypominam, że do 20 stycznia należy zawiadomić urząd skarbowy o rezygnacji z ryczałtu o zaprowadzeniu w takim przypadku podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Także osoby, które mają działalność zawieszoną muszą pamiętać, że jeżeli nie spełnią przesłanek wykluczających z ryczałtu lub kart, a także nie złożą oświadczenia o rezygnacji z ryczałtu, utracą możliwość wspólnego rozliczenia.
  • Numer: 2 (70)
  • Data wydania: 10.01.01