Poniedziałek, 18 listopada 2024

imieniny: Klaudyny, Romana, Filipiny

RSS

Nikt nie zadba o nasze zdrowie lepiej niż my sami. Raciborski Dzień Zdrowia w szpitalu na Gamowskiej

24.09.2024 00:00 red

Do kalendarza imprez w mieście wróciło wydarzenie znane przed laty jako cykliczne. Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie po przerwie zorganizowało Raciborski Dzień Zdrowia.

W sobotę 21 września poświęciło go schorzeniom kręgosłupa oraz stawów. Były prelekcje, warsztaty i bezpłatne badania.

– Mamy nadzieję kontynuować ten projekt – usłyszeliśmy od organizatorów.

Skupiono się na chorobach kręgosłupa i stawów

– Chcemy, żeby raciborska społeczność zadbała o swoje zdrowie i dla niej przygotowałyśmy ciekawe wykłady, oraz warsztaty – powiedziała nam główna organizatorka Raciborskiego Dnia Zdrowia – Agnieszka Sobeczko-Kowalczyk, na co dzień pielęgniarka oddziałowa w szpitalu rejonowym.

Na tematykę główną wydarzenia wybrano schorzenia kręgosłupa i stawów. O niej mówili prelegenci w sali konferencyjnej. Wpierw została zaprezentowana wiedza ogólna, później z zakresu fizjoterapii, a następnie z zakresu diety, jaka może pomóc w dbaniu o kości i stawy, lub już w chorobie.

– Od każdego z nas zależy, jak to nasze zdrowie będzie wyglądać, bo nikt nie zadba o to zdrowie tak, jak każdy, jeden z nas – podkreśliła Sobeczko-Kowalczyk.

Konsultacje, warsztaty i badania

Była wdzięczna wolontariuszom i sponsorom wydarzenia, które mogło wrócić w mury szpitala przy Gamowskiej. Cykliczność Dni Zdrowia przerwała pandemia i dopiero w 2024 roku udało się przeprowadzić kolejną edycję. Wcześniej nad imprezą czuwała Krystyna Klimaszewska, dziś już przebywająca na emeryturze, choć nadal aktywna w śląskim środowisku pielęgniarskim.

– Mamy wykłady przerywane prostymi ćwiczeniami, prowadzonymi przez specjalistów od fitnessu. Pod szpital przyjechał Osteobus do badania osteoporozy. Zaprosiliśmy również na badania krwi dotyczące chorób kręgosłupa i stawów, przewidziana była także konsultacja ortopedyczna – mówiła o części atrakcji Raciborskiego Dnia Zdrowia koordynująca go pielęgniarka.

Po wykładach można było udać się na masaże, warsztaty pierwszej pomocy, stoiska firm z ofertą prozdrowotną. – Tam była okazja zapytać, skonsultować, dowiedzieć się jak postępować – dodała Sobeczko-Kowalczyk.

Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie też miało swoje stanowisko z pomiarem glukozy i ćwiczenia. Zainteresowani otrzymywali glukometr w prezencie.

Inwestycje są miękkie i twarde. Obie równie ważne

Na wydarzenie wybrał się przewodniczący rady powiatu – Tomasz Cofała. Przypomniał, że to już druga impreza w miesiącu, po tym jak porodówka zachęcała do korzystania z usług na Gamowskiej. – Obie te imprezy promują zdrowotne zachowania, bo Powiat Raciborski to nie tylko inwestycje twarde, jak remonty dróg, czy termomodernizacja szpitala, ale także myślimy o mieszkańcach w kategoriach ich kondycji zdrowotnej – zauważył Cofała.

Poziom wydarzenia, na które zaprosiło PTP uznał za wysoki, bo przygotowano interesujące wykłady, ćwiczenia, które odbywały się w sali konferencyjnej, jak i to co oferowano na parterze szpitala – stoiska z poradami, badaniami, produktami. Dla gości przygotowano nawet poczęstunek. – Doceniam zaangażowanie organizatorów. W tę przyszłość Powiat też musi inwestować – powiedział Nowinom T. Cofała.

– Zdrowa głowa to przede wszystkim zdrowe ciało i trzeba w tym kierunku podążać, bo zdrowie nie jest dane, raz na zawsze. Trzeba stale o to dbać – podkreślił szef rady powiatu. Podobało mu się, że na wykładach w dostępny sposób mówiono, że i bez fachowej wiedzy można zadbać o siebie nawet poprzez drobne codzienne aktywności.

(ma.w)

  • Numer: 39 (1690)
  • Data wydania: 24.09.24
Czytaj e-gazetę