Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Raciborska policja ma wykrywalność najlepszą na Śląsku i w historii

25.07.2023 00:00 red.

To ważny dzień dla formacji, w 104. rocznicę powołania policji państwowej – takim wskazaniem zaczął uroczystość święta policji – 19 lipca komendant powiatowy Marek Ryszka. Złożył hołd poległemu na służbie policjantowi Michałowi Kędzierskiemu. – Utracił życie, cześć jego pamięci – nadmienił w sali kameralnej domu kultury w Raciborzu.

Komendant Ryszka podkreślił, że jest dumny z tego, że jest częścią raciborskiego garnizonu. – Jesteście profesjonalistami, którzy dostrzegają w swojej pracy potrzeby drugiego człowieka. Jesteście ludźmi honoru, pełnymi odwagi. Dziękuję wam za rzetelną i ofiarną służbę – zaznaczył szef policji z Raciborza.

Jego zdaniem niezwykle ważna jest współpraca policjantów z otoczeniem, a efekty przynosi działanie wielu osób i wzorcowa praca na wielu płaszczyznach.

Nie zapomnieli o rodzinach

Ryszka wskazał wyjątkową rolę w pracy policji, jaką pełnią rodziny funkcjonariuszy. – To także święto naszych rodzin, dziękuję im za wyrozumiałość. Służba nigdy nie jest łatwa – usłyszeli zebrani.

Raciborski garnizon może pochwalić się za 2022 rok wykrywalnością w 7. kategoriach na poziomie aż 71 procent. – To najlepiej na Śląsku. W historii śląskiego garnizonu jeszcze nikt nie przekroczył takiego poziomu – zaznaczył komendant powiatowy z Raciborza.

Związkowiec policyjny Michał Szczęśniak, który wręczył odznaczenia raciborskim funkcjonariuszom podkreślił, że zawsze dobrze czuje się w Raciborzu, tak pięknym mieście. Chwalił tutejszego przedstawiciela związku zawodowego na rejon Marcina Sobeczko. Franciszek Lichtorowicz reprezentował środowisko emerytowanych policjantów i z okazji 30-lecia ich stowarzyszenia dziękował za wsparcie oraz odznaczył komendanta.

Widać szeryfa w mieście

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś zaznaczył, że policja w Raciborzu ma świetne wskaźniki, czym wpisują się w krajowe dane, że bezpiecznie w swojej okolicy czuje się 96 procent Polaków. Zdaniem, Wosia to zasługa policjantów. – Komendantowi należą się szczególne gratulacje. Widać, że jest szeryf w mieście. Garnizon ma imponujące wyniki. Kilka lat temu był na końcu wśród 32. śląskich garnizonów, dziś jest na czele – oznajmił Woś.

Docenił, że szef policji nie mówi o swojej załodze podwładni, a współpracownicy. Podał też, że jeszcze do niedawna raciborska komenda wykazywała 7 czy 8 wniosków o areszt w ciągu roku, a np. Wodzisław Śląski miał ich 50. – Teraz w ciągu tygodnia z komendy na Bosackiej wychodzi 7 czy 8 takich wniosków. Skutecznym prawem da się chronić spoleczność – podkreślił wiceminister z Raciborza.

Wyrwana torebka i zepsuty but

Posłanka Gabriela Lenartowicz przekazała, że choć okoliczności wydarzenia są świąteczne, to głęboki szacunek należy się rodzinom policjantów, które są na co dzień mniej widoczne, w cieniu, a przyczyniają się do sukcesów formacji niemniej niż funkcjonariusze. Pani poseł powiedziała, że misja policji koncentruje się na potrzebach obywateli. Życzyła funkcjonariuszom nie tylko satysfakcji z pracy, ale też odpowiedniej gratyfikacji i szacunku ze strony ludzi.

Senator Ewa Gawęda przytoczyła przypadek z własnego życia, gdy padła ofiarą kradzieży w Zakopanem. Pomoc policji sprawiła, że ona i jej rodzina poczuli się bezpiecznie. – Nawet dziś policja podała mi pomocną dłoń. W drodze na uroczystość zepsuł mi się but, nie sposób było w nim chodzić. Miałam zapasową parę w samochodzie, dzięki wsparciu funkcjonariuszy, w kilka chwili rozwiązaliśmy problem – mówiła pani senator.

Wicestarosta raciborski Marek Kurpis gratulował awansowanym i dziękował „szeryfowi z Raciborza”.

Wójt życzył nowych etatów w gminach

Wiceprezydent Raciborza Dominik Konieczny w imieniu wszystkich raciborzan wyraził uznanie za służbę. – Czujemy się bezpieczni, mamy tu pod tym względem komfortowe warunki. Potwierdzają to statystyki. Miasto docenia ofiarność policji, tę nawet po życie, bo zginął w Raciborzu policjant. Deklaruję dalsze miejskie wsparcie, życzę, by mundur doceniano – mówił włodarz.

Wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki wypowiedział się w imieniu samorządowców z Konwentu włodarzy powiatu raciborskiego. Wskazał na sumienną pracę policji wobec zagrożeń na pograniczu. – Gratuluję skuteczności, proszę nie spoczywać na laurach i nadal podnosić te imponujące wskaźniki. Deklaruję nasze wsparcie finansowe i merytoryczne, niech garnizon się powiększy nowymi etatami w powiecie – podkreślił Utracki.

Uśmiech to dobra atmosfera

Wicekomendant śląskiej policji Marek Nowakowski nazwał bezpieczną ziemię raciborską. – To jedno z najbezpieczniejszych miejsc w Polsce – powiedział. Podkreślił, że uśmiech na twarzach policjantów oznacza dobrą atmosferę w pracy. – To święto jest okazją, by dostrzec wymagającą służbę policjanta, przed którym postawiono szereg nowych zadań. Policję tworzą ludzie i to oni musieli się zmierzyć z wyzwaniami jak: kryzys uchodźczy na granicy z Białorusią, skutkami pandemii, falą uciekinierów z wojny na Ukrainie. Elastycznie się dostosowaliśmy do nowych wymogów.

Uznał, że wykrywalność jest bardzo ważnym wskaźnikiem, oznacza poczucie bezpieczeństwa obywateli, a jest to sens policyjnej służby.

Podziękowania zaczął od gości, bo wsparcie samorządów w takiej skali jest dlań rzeczą niebywałą. Podkreślił rolę związków zawodowych i stowarzyszenia emerytów. – Od nich się uczyliśmy fachu – stwierdził. Zdaniem Nowakowskiego pracownicy cywilni policji nie są doceniani, poziom ich płac to bolączka formacji. – Gratuluję policjantom awansów za ich trudną służbę. Te awanse to przyczynek do dalszej pracy. Mówi się, że z policjantem do służby wstępuje cała rodzina. Bo ile razy słyszała, że służba jest od czegoś ważniejsza, bo coś się właśnie stało – podkreślił wiceszef śląskiej policji.

(ma.w)


Awanse wręczone na ceremonii w RCK

ASPIRANT SZTABOWY
Jacek HEROK
Anna WRÓBLEWSKA

STARSZY ASPIRANT
Adam GRABIEC

ASPIRANT
Krzysztof BESZ
Mariusz MROZEK

SIERŻANT SZTABOWY
Kamil BUDKA
Sebastian HERBER
Arkadiusz KOTLORZ
Paweł ODOLIŃSKI
Szymon ORZOŁ
Tomasz STRZONDAŁA

STARSZY SIERŻANT
Tadeusz CZOGAŁA
Jacek JANOWSKI
Adrian KAMIŃSKI
Kamil KARKUS
Wojciech KUBACKI

STARSZY POSTERUNKOWY
Denis CHORY
Tomasz CZYŻ
Daniel MASTYGA
Michał MONETA
Mateusz WUJEC


Odznaczenia na policyjnej gali

  • odznaczony krzyżem niepodległości klasy pierwszej z gwiazdą został nadkomisarz Marek Ryszka
  • krzyż niepodległości klasy pierwszej otrzymał również młodszy inspektor Mirosław Mielańczyk
  • medal 100-lecia polskiej policji otrzymuje aspirant sztabowy Marta Kaszczyniec
  • medal 30-lecia NSZZ Policjantów otrzymuje podkomisarz Robert Kułacki, aspirant sztabowy Marcin Wróblewski, sierżant sztabowy Sebastian Sekuła
  • pamiątkowy medal od stowarzyszenia emerytów i rencistów policyjnych otrzymał nadkomisarz Marek Ryszka

  • Numer: 30 (1629)
  • Data wydania: 25.07.23
Czytaj e-gazetę