Ks. Przemysław Pawlak wyróżniony przez Kapitułę Nagrody im. Jana i Wojciecha Wawrzynków
Pochodzący z Kuźni Raciborskiej ks. Przemysław Pawlak otrzymał wyróżnienie przyznane przez działającą przy Instytucie Śląskim w Opolu Kapitułę im. Jana i Wojciecha Wawrzynków za najlepszą pracę magisterską obronioną w 2022 r., a poświęconą dziejom politycznym, kulturze i problemom społecznym Śląska.
Nagroda braci Wawrzynków
Początki nagrody sięgają roku 1991, kiedy to Edyta i Piotr Wawrzynkowie (żona i syn Wojciecha Wawrzynka) wyszli z inicjatywą ustanowienia funduszu nagrody im. Wojciecha Wawrzynka za najlepszą pracę magisterską poświęconą problematyce śląskiej. W 2006 r. dokonano zmiany nazwy nagrody na „Nagrodę im. Jana i Wojciecha Wawrzynków”, honorując w ten sposób obu braci zasłużonych dla przedwojennego ruchu polskiego na Górnym Śląsku. Co ciekawe – imię jednego z braci – Jana – nosi Szkoła Podstawowa w Kuźni Raciborskiej.
Przebaczamy i prosimy o wybaczenie
Przyznanie wyróżnienia jest dla ks. Przemka niemałym zaskoczeniem. – Pracę do konkursu zgłosiłem za namową promotora (ks. dra hab. Piotra Góreckiego, prof. UO – dop. BK). Została ona przyjęta, ale przez długi czas nie otrzymywałem żadnych informacji, co sprawiło, że nadzieje na jakieś szczęśliwe zakończenie słabły. Aż do początku marca, kiedy to otrzymałem telefon z Instytutu Śląskiego z informacją, że przyznano mi wyróżnienie. To była bardzo miła wiadomość – mówi nam laureat.
Tematem pracy magisterskiej ks. Pawlaka była postać wywodzącego się z Kuźni Raciborskiej o. Adalberta Kurzei, a przez długie lata pełniącego swą duszpasterską posługę w klasztorze w Maria Laach w Niemczech („Opat Adalbert Kurzeja OSB (1920 – 2016) jako przedstawiciel odnowy liturgicznej Kościoła oraz orędownik niemiecko-polskiego pojednania”). – Tam poruszane były dwa aspekty, które wyszły poza życiorys duchownego: jednym z nich było uczestnictwo ojca w procesie pojednania polsko-niemieckiego po II wojnie światowej, a drugim jego udział w liturgicznej odnowie kościoła w Polsce po Soborze Watykańskim II – podkreśla ks. P Pawlak. – Opat był członkiem tejże komisji, w której zajmował się kwestią tłumaczeń wszystkich ksiąg liturgicznych w Niemczech po soborze – dodaje.
Podziękowanie od samorządu
Wyróżnienie pracy przez tak zacną kapitułę nie umknęło uwadze lokalnych władz samorządowych. W piątek, 17 marca wiceburmistrz Sylwia Brzezicka-Tesarczyk wręczyła w imieniu kuźniańskiego samorządu drobny upominek młodemu kapłanowi. W trakcie spotkania rozmawiano o nagrodzonej pracy oraz o dalszych ewentualnych planach wydania tejże w formie zwartej publikacji. – Zależy nam, by życie i działalność Honorowego Obywatela Gminy Kuźnia Raciborska mogło poznać jak największe grono osób – czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej.
Pierwsza parafia
Przypomnijmy, że ks. Przemysław Pawlak jest jednym z tych księży z diecezji gliwickiej, który w ubiegłym roku otrzymał święcenia kapłańskie. Od sierpnia 2022 r. pełni posługę kapłańską w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach. Jak się odnajduje w swojej pierwszej parafii? – Bardzo dobrze. Bytom generalnie postrzegany jest jako trudne środowisko duszpasterskie, natomiast Szombierki wyłaniają się trochę z tej rzeczywistości, są zupełnie innym światem – zaznacza ks. Pawlak, dodając, że parafia jest dość spora, bo liczy 15 tys. mieszkańców, z czego 12 tys. jest wiernych. – Proboszcz wraz z drugim wikariuszem tworzą dobrą atmosferę, więc się we trójkę doskonale dogadujemy. Na plebanii czuję się jak w domu. Choć obowiązków jest sporo, to nie narzekamy na zmęczenie. Można spokojnie pracować – kończy ks. Przemysław.
Bartosz Kozina
Najnowsze komentarze